· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Franki płyną na Lubelszczyznę.

     Złota era europejskich funduszy się skończyła. Udział środków europejskich w kreowaniu polskiego PKB ma spaść o ponad połowę – takie informacje można przeczytać w najważniejszych dziennikach gospodarczych. W tej sytuacji większego znaczenia nabierają Mechanizmy Finansowe – Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweski oraz Szwajcarski.

     Cel Mechanizmów Finansowych jest podobny do programów unijnych – mają stymulować rozwój cywilizacyjny beneficjenta i niwelować różnice społeczno-gospodarcze w państwach Europy. Mechanizmy, nazywane również funduszami, działają na podobnej zasadzie co fundusze UE – stanowią bezzwrotną pomoc zagraniczną dla administracji publicznej oraz podmiotów prywatnych państw otrzymujących.

     Szwajcarsko-Polski Program Współpracy opiewa na łączną kwotę 489 milionów franków szwajcarskich, czyli niemal 2 miliardy złotych. Część z tych pieniędzy zostanie wydane na rozwinięcie lubelskiej turystyki. Od kilku dni trwa nabór do programu „EUROszansa dla Lubelszczyzny“, który wspomoże 33 przedsiębiorców, działających lub chcących rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie turystyki na terenie powiatu puławskiego (gminy Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Maruszków, Nałęczów, a także miejscowości w gminie Wojciechów). Wartość programu wynosi 360 tysięcy franków, a beneficjenci programu otrzymają wsparcie w wysokości niemal 40 tysięcy złotych, 96-godzinnego szkolenia z zakresu przedsiębiorczości, pomoc przedsiębiorców działających w branży oraz dodatkową dotację na inwestycje w środki trwałe.

       Wymaganiem do uczestniczenia w programie jest 30 procentowy wkład własny oraz zobowiązanie do utrzymania działalności przez co najmniej rok w branży agroturystycznej. Pierwszeństwo w otrzymaniu środków mają rolnicy oraz osoby bezrobotne. Dużym atutem programu jest kompleksowe i bezpłatne doradztwo w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie. Prawidłowość wydatkowania dotacji będzie monitorowana przez rok.

       Operatorem trzeciej edycji programu jest Lubelski Ośrodek Samopomocy, szczegóły programu, warunki i pełny opis wsparcia jest dostępny pod adresem los.lublin.pl
Tagi: beneficient, monitoring, przedsiębiorcy, Unia Europejska
Autor: Kazimierz Chojna
Data: 11 września 2012