· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Ponad 13 tys. osób ukaranych za rozmowę przez komórkę

 

    Przeszło 13 tysięcy osób otrzymało łącznie ponad 66 tysięcy punktów karnych za rozmowę przez komórkę w czasie prowadzenia pojazdu. To efekt obowiązywania od ponad dwóch miesięcy nowego taryfikatora punktów karnych, który zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu drogowym - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

    MSW podaje, że od 9 czerwca br., kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, do 27 sierpnia br. 13 297 osób otrzymało łącznie ponad 66 tysięcy punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu, 1 545 osób otrzymało łącznie ponad 9 tysięcy punktów za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami, w szczególności bez fotelika, a 5 436 osób otrzymało w sumie ponad 21 tysięcy punktów karnych za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (brak zapiętych pasów bezpieczeństwa pasażera oraz brak kasku ochronnego u osób podróżujących np. motorami).

    MSW przypomina, że nowy taryfikator zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu drogowym, jak również kary za wykroczenia najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego. Obecnie za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu kierowca otrzyma 5 punktów karnych (wcześniej było 0 punktów), za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami kierowca otrzyma 4 punkty (wcześniej był 1 punkt karny), a za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - 6 punktów (wcześniej były 3 punkty).

   W 2011 r. na polskich drogach doszło do ponad 40 tys. wypadków. Poszkodowanych zostało 53 tys. 690 osób, z tego 4 tys. 189 poniosło śmierć, a 49 tys. 501 zostało rannych. W porównaniu do 2010 r. oznacza to więcej o 282 ofiary śmiertelne i 549 osób rannych.
Tagi: budżet państwa, kara grzywny, MSW, wykroczenia
Autor: A.K.
Data: 12 września 2012