· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Rola biegłego we współczesnym systemie gospodarczym

                     Rola biegłego we współczesnym systemie gospodarczym

    Rzeczoznawstwo majątkowe nie jest współczesną efemerydą, bytem nietrwałym, czy wręcz fanaberią. Korzenie zawodu sięgają głęboko w przeszłość i chyba nawet nie ma sensu doszukiwać się, jak dalece głęboko. Niegdyś sprzedawano dwory, pałace, lasy, kamienice mieszczańskie, czy wręcz całe wsie. Od zarania dziejów istniała potrzeba określania wartości rzeczy, w tym gruntów wraz z ich częściami składowymi. Odkąd istniał obrót gruntami, odtąd istniała potrzeba posiadania wiedzy o ich cenie. Niezależnie od wszystkiego tego, co ukształtowało historię, miernikiem wartości był pieniądz, a także inne dobra materialne. Świadczenie pracy przez chłopa pańszczyźnianego, mogło skutkować przekazaniem mu przez właściciela jakiegoś niewielkiego areału gruntu.
    Współcześnie więc moglibyśmy powiedzieć, że usługi też miały wpływ na obrót nieruchomości.
    W powojennej historii Polski wymiana dóbr nabrała swoistego charakteru, a względy polityczne w praktyce wyeliminowały obrót rynkowy nieruchomości.
Wraz z przemianami gospodarczymi pojawiło się zapotrzebowanie na cały szereg usług wcześniej nieznanych, niedostrzeganych i mało powszechnych. Jednym z takich obszarów jest rzeczoznawstwo i inne pokrewne dziedziny, związane z szacowaniem wartości praw majątkowych.Strona: [1] 2 3 4 czytaj dalej »


Tagi: biegły, ceny nieruchomości, ceny transakcyjne, nieruchomości, rynek nieruchomości, wycena nieruchomości
Autor: K.Ch.
Data: 12 grudnia 2010