· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Służba celna uspokaja – nie znajdziesz metanolu pod polską banderolą.

    Jest już pierwsze pokłosie „afery metanolowej“, czyli przypadków zatrucia szkodliwymi substancjami znajdującymi się w czeskich likierach. Polskie Służby Celne zostały postawione w stan najwyższej gotowości by ochronić polskich miłośników mocniejszycht trunków od śmiertelnych skutków popijania metanolu. Służba celna uspokaja, w polskim alkoholu metanolu nie znajdziemy, ale ostrzega przed czeskim. Zdaniem celników nawet oryginalne czeskie trunki mogą być trujące – taki komunikat można odnaleźć na stronie Ministra Finansów – w centralnym miejscu strony głównej.

     Jak się okazuje Polska Służba Celna  prowadzi zintensyfikowane działania kontrolne rynku alkoholu w Polsce, także pod kątem wykrywania zagrożeń związanych z nielegalnym wprowadzaniem do obrotu alkoholu podrabianego i szkodliwego. W trakcie systematycznych kontroli bieżących, a także podczas przeprowadzonych wspólnie z Inspekcją Handlową dwóch ogólnopolskich akcji kontrolnych nie odnotowano w sklepach, marketach i lokalach gastronomicznych nielegalnego alkoholu. Dotychczas, podczas kontroli nie zidentyfikowano także obecności podrabianego alkoholu w butelkach z oryginalnymi polskimi znakami skarbowymi akcyzy (banderolami). 

     W I półroczu 2012 r. Służba Celna skontrolowała 9.843 miejsc dokonujących obrotu wyrobami akcyzowymi (alkohol i papierosy), w tym:

- 164 hurtownie,

- 959 lokali gastronomicznych,

- 8720 sklepów detalicznych.

- bazary, targowiska

     W toku  kontroli przeprowadzonych na bazarach i targowiskach stwierdzono nieprawidłowości dotyczące jedynie banderol, tj. na 7.074 butelkach nie stwierdzono polskich znaków akcyzy, a na 410 butelkach stwierdzono banderole fałszywe. Nie stwierdzono obecności metanolu. 

     Służna Celna przestrzega przed kupowaniem alkoholu z niepewnych źródeł, ale jednocześnie uspokaja, że w Polsce zabronione jest dodawanie metanolu do alkoholi, nawet tych niespożywyczych...

    Na stonie celników dostępne są też fotografie czeskich zabójców, zamkniętych w szklanych butelkach. Bezpośredni link: http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&dzial=534&id=312451&typ=news
Tagi: akcyza, banderole, Inspekcja, kontrola, Ministerstwo Finansów
Autor: K.CH.
Data: 20 września 2012