· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Zmiana VAT - nowe obowiązki

                          Zmiana VAT - nowe obowiązki
   
    Zmiana stawki podatku od towarów i usług oznacza ogromne przedsięwzięcie w skali całego kraju. Przedsiębiorcy będą musieli nie tylko dostosować swoją księgowość do nowych zasad, ale również zaplanować nowe rozwiązania logistyczne związane z wystawianiem dokumentów sprzedaży i oznaczaniem swojej oferty.
   Jednym z najważniejszych zadań, które staną przed płatnikami VAT, będzie przeprogramowanie kas fiskalnych. Już od 1 stycznia przyszłego roku przedsiębiorstwa będą musiały wystawiać paragony fiskalne, na których zostaną oznaczone nowe stawki VAT. Pojawia się zatem przykładowe pytanie, jak wszystkie stacje benzynowe na terenie kraju mają naraz "przeskoczyć" z 22 na 23 procent podatku?... Zarówno ustawodawca, jak i Minister Finansów, nie planują wprowadzenia przepisów przejściowych w tym zakresie.
    Zdecydowanie prostsze zadanie stoi przed producentami i podmiotami prowadzącymi stosunki gospodarcze jedynie z przedsiębiorcami. Te podmioty nie mają obowiązku posiadania kas fiskalnych. Czeka na nie jedynie obowiązek uaktualnienia systemów księgowych. Dopiero pierwsza faktura VAT będzie oznaczała dla nich koniecznośc wprowadzenia zmian. W przypadku takich podmiotów najważniejsze będzie poprawne zinterpretowanie przepisów przejściowych (szczególnie dotyczy to przedsiębiorców prowadzących usługi ciągłe, na przykład operatorów telefonii cyforwej) i uwzględnienie obowiązku wystawienia faktury zbiorczej obejmującej stare i nowe stawki VAT.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: ceny, hurtownicy, kasjerzy, producenci, sprzedawcy, transakcje, VAT
Autor: K.Ch.
Data: 12 grudnia 2010