· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

NSA: gość to nie domownik w rozumieniu KPA.

 

            Kodeks postępowania administracyjnego reguluje kwestie doręczeń decyzji, postanowień oraz innych pism wysyłanych pocztą. Zgodnie z regulacjami prawa administracyjnego, jeżeli adresata nie ma w domu, list zawierający decyzję administracyjną można dostarczyć m.in. innemu pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy. Jedynym wymaganiem stawianym przed „doręczycielami“ jest pokwitowanie. Osoby, którym jest wręczana przesyłka mogą się sprzeciwić, wówczas listonosz lub pracownik urzędu powinni zostawić w drzwiach lub skrzynce pocztowej zawiadomienie o przesyłce, tzw. awiz   NSA, w wyroku o sygnaturze II FSK 162/11 zdefiniował pojęcie domownika oraz przyznał rację podatnikowi, który twierdził, że fiskus błędnie doręczył przesyłkę ponieważ listonosz zostawił ją u osoby niezamieszkującej na stałe w domu podatnika.

            Sędziowie uznali, że samo pozostawanie w mieszkaniu nie jest równoznaczne ze statusem domownika. Odbiorcą przesyłki z urzędu skarbowego był brat adresata, który na stałe mieszka w innym mieście. W związku z powyższym podatnik uznał, że przesyłka została błędnie doręczona i nie upłynęły terminy związane z doręczoną decyzją.

            Urząd Skarbowy uznał, że terminy upłynęły ponieważ list odebrała dorosła osoba w mieszkaniu podatnika. Co więcej podatnik nie wskazał innego adresu do doręczeń. Tym samym, według opinii pełnomocnika US, każda dorosła osoba znajdująca się w domu adresata powinna być uznana za domownika.

            Zarówno sędziowie WSA w Warszawie, jak i NSA zdecydowanie sprzeciwili się koncepcji fiskusa przywracając termin do wniesienie odwołania od decyzji urzędu.

 

Sygnatura: II FSK 162/11
Tagi: fiskus, NSA, odwołanie, WSA
Autor: K.CH.
Data: 30 września 2012