· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

12 tysięcy prawników pisało egzamin na aplikację prawniczą

 

 W sobotę 29 września przyszli adwokaci, radcowie, notariusze i komornicy napisali egzamin, który pozwoli im rozpocząć aplikację w ramach wybranych samorządów zawodowych. Egzaminy odbyły się w 24 miastach i były prowadzone przez 65 komisji egzaminacyjnych. To już siódmy egzamin przeprowadzany przez państwo, a nie przez poszczególne samorządy.

            Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości najwięcej chętnych zdawało na aplikacje radcowską – ponad 6050 osób. Egzamin dla chętnych do zostania radcą prawnym przeprowadziło 27 komisji egzaminacyjnych. Z powodu dużej liczby chętnych, oprócz tradycyjnych komisji – powoływanych na dwuletnia kadencją – Minister Sprawiedliwości, za sprawą zwiększonej liczby chętnych, musiał dokoptować 8 nadzwyczajnych komisji.

            Duża popularnością cieszył się również egzamin na aplikacje radcowską, który napisało 4400 osób, egzaminowanych przez 29 komisji w 24 polskich miastach. Spadek zainteresowania zanotowali notariusze – chce nim zostać jedynie 865 prawniczek i prawników, spadek o niemal 10% w stosunku do 2011 roku. Do przeprowadzenia egzaminu na aplikację notarialną wystarczyło tylko 5 komisji.

W skład każdej Komisji Egzaminacyjnej wchodzi 7 osób: 3 (lub 4, w przypadku egzaminu wstępnego na aplikację notarialną oraz komorniczą) przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości (będących sędziami sądów powszechnych oraz sędziami sądów administracyjnych), prokurator (z wyjątkiem egzaminów na aplikacje notarialną i komorniczą), pracownik naukowy wydziału prawa, posiadający conajmniej stopień naukowy doktora habilitowanego oraz 2 przedstawicieli samorządów zawodowych - adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników.

            Kandydaci na aplikantów rozwiązują test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, zaś pytania oparte są o akty prawne, których wykaz, zgodnie z przepisami, powinien być podany do publicznej wiadomości nie później niż 90 dni przed egzaminem. Zakres tematyczny na tegoroczne egzaminy kandydaci poznali ponad 6 miesięcy temu.

W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną, pozytywny wynik otrzymuje kandydat, który odpowie poprawnie na minimum 100 pytań, a w przypadku egzaminu na aplikację komorniczą - na minimum 90 pytań. Egzaminy będą trwały 150 minut. Testy egzaminacyjne zostały przygotowane przez zespoły, w skład których weszli przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele prawniczych zawodów zaufania publicznego, wskazani przez Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Krajową Radę Notarialną oraz Krajową Radę Komorniczą.

            Tegoroczni egzaminowani twierdzili, że egzamin nie był bardzo wymagający, szczególnie w porównaniu do legendarnego 2010 roku, kiedy ponad trzy czwarte chętnych oblało egzamin. Za największe zaskoczenie tegorocznych egzaminów uznano dużą liczbę  pytań z tzw. małych ustaw, czyli aktów okołokodeksowych.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: adwokaci, komornicy, KRN, KRRP, notariusze, NRA, radcy prawni
Autor: K.CH.
Data: 02 października 2012