· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Od stycznia odliczymy PIT i CIT zapłacony w Arabii.

 

             Umowa została podpisana w Rijadzie w 2011 roku i zawiera postanowienia znane z umów modelowych OECD.

            Zgodnie z konwencją rezydenci państw umawiających się mają rozliczać podatek według metody proporcjonalnego odliczenia. Ta metoda ma na celu ochronę przed skutkami podwójnego opodatkowania i polega na zaliczeniu podatku zapłaconego w państwie-stronie na poczet podatku ojczystego. Nie eliminuje on stawki krajowej (może się okazać, że po odliczeniu podatnik będzie musiał dopłacić fiskusowi), ale powoduje obowiązek informacyjny (nawet gdy podatnik nie musi zapłacić podatku).

            Dużą zaletą metody proporcjonalnego odliczenia jest możliwość zaliczenia podatku zapłaconego za granicą na rzecz obowiązku podatkowego, którego źródło wynika z dochodu osiągniętego w kraju.

            Obecne stawki PIT i CIT, dla obcokrajowców, wynoszą w Królestwie Arabii Saudyjskiej 20%. Umowa okaże się bardzo korzystna dla przedsiębiorców pochodzących z Arabii Saudyjskiej – osoby fizyczne-obywatele w ogóle nie płacą podatku dochodowego, a przedsiębiorcy jedynie tzw. Zadat – podatek dochodowy od obrotu przedsiębiorstw (7,5%), który ma swe źródło w Koranie. W związku z umową uzyskają oni prawo do częściowego odliczenia podatku zapłaconego w Polsce od podatku należnego Królowi.
Tagi: CIT, PIT, przeds
Autor: K.CH.
Data: 04 października 2012