· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Prezydent podpisał nowelę prawa o zgromadzeniach.

 

     Nowela umożliwia między innymi zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może doprowadzić to do naruszenia porządku.

     Projekt nowelizacji prawa o zgromadzeniach skierował do Sejmu prezydent niedługo po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada. Kancelaria prezydenta wyjaśniła, że w celu uniknięcia nierównego traktowania organizatorów zgromadzeń planowanych na 11 listopada zasadne jest podpisanie ustawy przez prezydenta, a następnie jej publikacja w takim terminie, by weszła w życie już po tegorocznym Święcie Niepodległości.

   Jak wytłumaczyła kancelaria, gdyby prezydent podpisał ustawę w pierwszym możliwym terminie- 17 września, doszłoby wówczas do nierównego traktowania organizatorów, ponieważ do tych, którzy zgłosili zgromadzenia przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosowane byłyby przepisy starej ustawy, co wynika z przepisu przejściowego zawartego w nowelizacji. Natomiast do tych, którzy zgłosiliby się później, zastosowanie miałyby już nowe przepisy. Organizatorzy mogą zgłosić zgromadzenie najwcześniej na 30 dni przed jego planowanym terminem.
Tagi: nowelizacja, Prezydent RP, ustawa
Autor: A.K.
Data: 21 października 2012