· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Jazda rowerem po pijanemu będzie wykroczeniem.

    Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości nie będzie już przestępstwem, ale wykroczeniem. Za przestępstwo uznana ma być kradzież przedmiotu o wartości od tysiąca złotych. Obecnie próg ten zaczyna się od 250 zł – tak zakłada projekt nowelizacji prawa karnego.

     Rząd przyjął przygotowywany od dwóch lat w komisji kodyfikacyjnej projekt nowelizacji prawa karnego. Jest to ponad 160 propozycji zmian, oprócz znanych już wcześniej postulatów usprawnienia procedur, rząd chce dokonania zmian w prawie karnym materialnym.

    Wśród nich znajduje się zapowiedź przeniesienia odpowiedzialności za prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny (np. roweru) na poziom kodeksu wykroczeń. Obecnie za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości grozi taka sama kara do 2 lat więzienia, jak za prowadzenie w tym stanie samochodu.

     Ponadto rząd chce także zmiany progu kwotowego między przestępstwami a wykroczeniami przeciwko mieniu z 250 zł do kwoty 1 tysiąca zł (chodzi o kradzież, przywłaszczenie, zniszczenie rzeczy) i 300 zł w przypadku zaboru drzewa w lesie. Zarazem rząd chce wprowadzić możliwość umorzenia postępowania w takiej sprawie - na wniosek pokrzywdzonego przestępstwem, w przypadku pojednania się z nim sprawcy i naprawienia szkody lub zadośćuczynienia krzywdzie.
Tagi: depenalizcja, przestępstwo, rząd, Sejm RP, wykroczenie
Autor: A.K.
Data: 24 października 2012