· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Organy ścigania interweniują

            W kilku ostatnich notatkach z cyklu „wyrzucaj śmieci !” przestrzegaliśmy przed fałszywymi wezwaniami do zapłaty. W poniedziałkowej gazecie prawnej można było zapoznać się z artykułem Sylwii Czubkowskiej opisującej incydenty wyłudzeń pieniędzy przez firmy, o których wcześniej zawiadamialiśmy.

            Tysiące przedsiębiorców po dokonaniu zapłaty należności złożyły skargi na firmy, które pod przykrywką nazw zbliżonych do instytucji publicznych wyłudzały pieniądze z tytułu opłat m.in. za wpis do Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach, dostęp do elektronicznego odpisu z KRS-u czy za publikację znaku ochronnego w rejestrze ORF.

W większości otrzymanych pism wezwania do zapłaty obejmowały kwoty od 110,00 PLN do nawet 3000,00 PLN

            Prokuratura Okręgowa w Warszawie i Suwałkach rozpoczęły już postępowanie przeciw zarejestrowanej w Warszawie Kancelarii Odpisów z Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz zarejestrowanego w Suwałkach Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach.

Natomiast ABW oraz policja krakowska zainteresowały się firmą wysyłającą monity w sprawie Elektronicznego Systemu Informacji Oświatowej (E-SIO).

            Jak podaje gazeta prawna jeden z prokuratorów zajmujących się śledztwem podejrzewa, że za wszystkimi firmami (bowiem zastanawiająca jest zbieżność modelu biznesowego) stoi mózg, który opracował cały proceder - udowodnienie tego może jednak być dość trudne.
Tagi: ABW, E-SIO, KRS, prokuratorzy, przedsiębiorcy, wyłudzenia
Autor: MSG
Data: 15 listopada 2012