· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

7 miejsc do góry w Doing Business!

    Coroczny raport „Doing Business“, który jest przygotowany przez zespół pracowników Banku Światowego oraz wspomagających ich naukowców z najważniejszych uczelni, stanowi jeden z podstawowych wyznaczników kondycji państwa oraz stanu jego gospodarki.

    Bank Światowy co roku badając aspekty prowadzenia działalność gospodarczą w różnych krajach na świecie, bierze pod uwagę szereg wskaźników, np.: łatwość w zakładaniu przedsiębiorstwa, uzyskiwaniu pozwolenia na budowę, możliwości otrzymania kredytu czy biurokrację związaną z płaceniem podatków.

    „Doing Business” jest najbardziej znanym rankingiem oceniającym poziom swobody gospodarczej w 185 krajach na świecie. W ciągu ostatnich 10 lat Polska nigdy w nim tak nie awansowała. Wszystko to osiągnęliśmy wspólną ciężką pracą – powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin. - Zmieniamy polskie sądownictwo gospodarcze. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł Państwa zaprosić do Sądowego Centrum Gospodarczego, w którym skupimy wszystko, co najważniejsze dla przedsiębiorcy. Rozpoczęliśmy też wielką reformę prawa upadłościowego, która pozwoli nam na ratowanie zdrowych biznesów, a zamykanie tych niemających szans przetrwania na rynku - dodał.

     Minister przypomniał, że aby awansować nie zawsze trzeba zmieniać prawo. Pokazuje to przykład wydziału wieczystoksięgowego w Warszawie, który w ciągu ostatnich miesięcy systematycznie skracał czas oczekiwania na wpis do księgi hipotecznej. Dzięki tym działaniom każdy kto będzie chciał dokonać zmiany w warszawskiej księdze hipotecznej nie powinien już teraz czekać dłużej niż kilka dni. Podobnie jest także w innych miastach w Polsce.

    Według BŚ Polska w tym roku dokonała największego postępu spośród wszystkich krajów, które znalazły się w raporcie.

    Bardzo istotnymi wskaźnikami, na podstawie których dokonywana jest ocena są elementy dotyczące jakości działania sądów cywilnych.  Według Ministerstwa Sprawiedliwości jego resort przyczynił się do poprawy poniższych spraw:

  1. Rejestrację tytułu własności nieruchomości (Księgi Wieczyste):

Podjęte przez Ministerstwo Sprawiedliwości działania:

  • Od 2001 r. trwa proces migracji Ksiąg Wieczystych z formy papierowej w elektroniczną,
  • Skrócenie czasu oczekiwania na wpis z 132 dni (2010 r.) do 30 dni (początek 2012 r.), do 5 dni (obecnie).

Planowane działania:

  • Wprowadzenie elektronicznego wniosku o wpis - notariusze i komornicy, a docelowo każdy, będzie mógł złożyć wniosek o wpis drogą elektroniczną, dosyłając niezbędne do wpisu dokumenty pocztą.


Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: Bank Światowy, księgi wieczyste, Minister Sprawiedliwości, nieruchomości, Rząd RP
Autor: Kazimierz Chojna
Data: 18 listopada 2012