· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Obligacje Skrabu Państwa biją rekordy.

            Obligacje skarbowe oraz inne papiery dłużne emitowane przez Polskę osiągają rekordowo niskie oprocentowanie na rynku.Coraz częściej obligacje kupują inwestorzy zagraniczni.

            W ostatnich dniach września inwestorzy zagraniczni posiadali niezapadłe obligacje skarbowe o wartości przekraczającej 184 mld złotych. Napływ inwestorów posługujących się zagraniczną walutą spowodował, że złoty umocnił się wobec obcych walut. Te czynniki powodują, że maleje koszt obsługi długu zagranicznego.

            Popyt na polskie obligacje wynika z ich obecnej charakterystyki – są to papiery o dużej stopie zwrotu, w porównaniu z np. niemieckimi, a jednocześnie nasz system finansów publicznych jest uważany za wiarygodny. Poprawa ratingów polski w zeszłym roku oraz przeprowadzana przez Ministerstwo Finansów konsolidacja sektora sprawiają, że inwestorzy coraz częściej decydują się na nasze papiery.

            Innym powodem dla popularności polskich obligacji (szczególnie wśród funduszy inwestycyjnych) jest rozpoczęcie fali obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W RPP coraz liczniejsze i bardziej zdeterminowane wydają się być gołębie – świadczy o tym nie tylko ostatnia obniżka, ale przesłanie płynące z komunikatów oraz konferencji prasowej po ostatnim posiedzeniu.

            Obniżenie stóp procentowych wpłynie również korzystnie na wysokość długu publicznego w tym następnym roku. Zgodnie z zmianą w ustawie o finansach publicznych od stycznia 2013 roku kurs, po którym przelicza się wartość długu zagranicznego po raz pierwszy będzie liczony z całego roku, a nie według tego z 31 grudnia - jak to miało miejsce dotychczas.  
Tagi: dług publiczny, Ministerstwo Finansów, obligacje, Skarb Państwa, stopy procentowe
Autor: Kazimierz Chojna
Data: 20 listopada 2012