· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Udany rok e-Sądów

                            Udany rok e-Sądów             

    Działający od roku e-Sąd (funkcjonować zaczął w praktyce w pierwszej połowie stycznia) jest formalnie XVI Wydziałem Cywilnym Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski o zapłatę w trybie upominawczym. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z opłatami za prąd czy telefon. Wszystko odbywa się na drodze elektronicznej - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty i nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności.
    W e-Sądzie powodowie przy wniesieniu pozwu opłacają tylko jedną czwartą zamiast całej opłaty sądowej i nie muszą oczekiwać na zwrot od sądu trzech czwartych opłaty. Nie trzeba też uiszczać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Znacznie niższe są także
koszty przygotowania i wysłania pozwów, bo powód nie musi ponosić opłat pocztowych, nie zużywa papieru i drukarek.
    Z prawie 687 tysięcy spraw, jakie skierowano tą drogę, ponad 635 tys. już ronozpatrzono. W ponad 613 tys. spraw e-sąd wydał nakazy zapłaty. Klauzule wykonalności ma już ponad 310 nakazów. Ze statystyk wynika, że jedynie w 18 562 sprawach od nakazów zapłaty wniesiono sprzeciwy (to 2,9 proc. wydanych nakazów). E-sąd ocenił, że w 12 367 sprawach brak jest podstaw do wydania nakazu zapłaty (to 1,9 proc. ogółu załatwionych spraw).Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: E-sądy, informatyzacja wymiaru sprawiedliwości, klauzula natychmiastowej wykonalności, koszty postępowań sądowych
Autor: K.CH
Data: 05 stycznia 2011