· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

AMNESTY INTERNATIONAL Komunikat prasowy.

 

29 listopada 2012 r.

W ubiegłym roku w całej Polsce napisano 161 090 listów, które pomogły wielu osobom. Dzięki zaangażowaniu aktywistów i aktywistek z całego świata powstało ponad milion apeli. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz trzynasty. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie osób z różnych krajów.

– Wspólne pisanie listów odbywa się zawsze w weekend najbliższy 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa człowieka – mówi Natalia Węgrzyn, koordynatorka Maratonu Pisania Listów – Pisanie listów rozpoczynamy o godz. 12:00 w sobotę i będzie ono trwało przez 24 godziny, gdzieniegdzie z krótką nocną przerwą.

W tym roku w trakcie Maratonu będzie można napisać list w sprawie Alesia Bialackiego, obrońcy praw człowieka z Białorusi, czy w sprawie dziewczyn z zespołu Pussy Riot z Rosji. Uczestnicy mogą wyrazić swój sprzeciw wobec kary śmierci na Tajwanie, zatrzymać przymusowe wysiedlenia w Rumunii, a także wesprzeć młodych aktywistów i aktywistki ruchu Girifna z Sudanu.

Podczas otwarcia Maratonu w Warszawie, 8 grudnia, o godz. 12.00 w Teatrze Studio, obecni będą jedni z bohaterów Maratonu – osoby z Kluż-Napoki w Rumunii, gdzie doszło do przymusowego wysiedlenia 76 rodzin z centrum miasta w pobliże wysypiska odpadów chemicznych.

– Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane – podkreśla Natalia Węgrzyn. – Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy. Bohaterowie i bohaterki Maratonu, którzy dzięki tym listom odzyskali wolność przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia.

Emin Milli – bloger z Azerbejdżanu, bohater Maratonu Pisania Listów w 2009 r., który odzyskał wolność – przekazał Amnesty International wiadomość:

Podczas mojego pobytu w więzieniu ja i moja rodzina otrzymywaliśmy listy z całego świata, także z Polski. Ludzie pisali, że myślą o mnie i mnie wspierają. Byliśmy głęboko poruszeni i czuliśmy ogromną radość z powodu solidarności osób z całego świata. To było moralne wsparcie dla wyzwolenia ludzkiej duszy.

W takiej sytuacji słowa mają niesamowitą moc. Wciąż pamiętam twarze współwięźniów i strażników, kiedy widzieli listy przysyłane do mnie z Polski i innych krajów. Wciąż pamiętam wizyty w domach rodzin innych więźniów sumienia po moim uwolnieniu – pokazywali mi pudełka pełne listów z całego świata. Mówili mi, jak ważne było dla nich to, że świat o nich wie. Byli dumni.

– Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Dlatego też w grudniu organizujemy Maraton Pisania Listów, a przez cały rok działamy w ramach Pilnych Akcji – mówi Natalia Węgrzyn.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: Amnesty International, prawa człowieka, więźniowie, wolności obywatelskie
Autor: Amnesty International
Data: 29 listopada 2012