· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Debata ministrów sprawiedliwości.

    29.11 odbyła się w Sejmie  historyczna debata ministrów sprawiedliwości i prokuratorów generalnych III RP. Historyczna, bo pierwsza tak kompletna. Znacząca, bo potwierdzająca pogłębiający się podział na dwie Polski. Obecni byli niemal wszyscy żyjący ministrowie  od Aleksandra Bentkowskiego po Jarosława Gowina, z jednym znaczącym wyjątkiem - nietrudno zgadnąć jakim.

    Gospodarz spotkania Ryszard Kalisz, przewodniczący   Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, wyjaśnił, że  temat debaty „Czy karać ostrzej czy łagodniej” jest swoistą prowokacją mającą skłonić obecnych do żywszej dyskusji o bolączkach wymiaru sprawiedliwości. Zamiar się powiódł,  szczelnie wypełniona sala była świadkiem autentycznego i merytorycznego starcia poglądów.

    Krzysztof Kwiatkowski przypomniał, że Polska przoduje w Europie w trzech  rankingach: najmniejszym odsetku  przestępstw, największym  odsetku   więźniów, najmniejszym odsetku  kar ograniczenia wolności.

    Aleksander Bentkowski - odróżniamy się od wielu państw Europy niewielką progresją kar w stosunku do recydywistów. Najbardziej znany, acz nie jedyny,   przykład to liczne kolejne kary w zawieszeniu dla twórcy Amber Gold.

    Proliferacja kar pozbawienia wolności w zawieszeniu to element zaklętego kręgu: wykonanie kary ograniczenia wolności jest trudne organizacyjnie a kary grzywny – często niemożliwe, więc sędziowie sięgają po pozbawienie wolności. Więzienia są przepełnione, więc żeby nie zwiększać kolejki oczekujących na odsiadkę feruje się wyrok w zawieszeniu. W efekcie nie ma ani wykonanej kary, ani resocjalizacji. A większość społeczeństwa wie swoje: sądy to kpina, a najlepsza jest „czapa”. 

    Wielu byłych  ministrów krytykowało aktualne plany reformy kodeksów: karnego i postępowania karnego. Leszek Kubicki, wybitny profesor karnista, współtwórca prestiżu „Państwa i Prawa”,  w porywającym wystąpieniu wskazał profesorską skazę  reformatorów kk. Szykuje nam się z akademickie prawo karne z jednej strony i kontradyktoryjne, z ducha amerykańskie, postępowanie z drugiej. Jak zauważył Andrzej Kalwas – taka rewolucja w kpk zderzy się ze znikomym przygotowaniem „zderegulowanych” adwokatów, którzy nie umieją mówić  przed sądem, bo na aplikacji zlikwidowano egzamin ustny.

    Gęstość tematyki i swada panelistów spowodowały, że zabrakło czasu na pytania z sali. Należy mieć nadzieję, że inicjatywa Komisji Sprawiedliwości zaowocuje systematycznymi spotkaniami o  równie merytorycznym charakterze.
Tagi: erystyka, kary, kodeks karny, KPK, Minister Sprawiedliwości, retoryka, Sejm RP
Autor: red.
Data: 30 listopada 2012