· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Jednolity patent – katastrofa europejska

            Wiele wskazuje na to, że 10 grudnia polskie firmy innowacyjne mogą przystąpić do likwidacji. Zawsze to tańsze, niż upadłość. Powód – lawina wezwań do zapłaty za patenty. Polska zostanie już w poniedziałek, 10 grudnia 2012  wprowadzona do systemu jednolitej ochrony patentowej. Ponoć nasi politycy przyobiecali w Brukseli, że podejmiemy tzw. wzmocnioną współpracę w kwestii jednolitego patentu. W skrócie oznacza to, że patent zgłoszony  w Europejskim Urzędzie Patentowym, np. po francusku, będzie automatycznie obowiązywał też w Polsce (nawet bez tłumaczenia opisu). 

            Do niektórych polskich firm już zgłaszają się pełnomocnicy właścicieli patentów, np. amerykańskich, z życzliwym przesłaniem: wykupcie licencję dziś, bo za miesiąc będzie drożej. Nie szkodzi, że patent w Polsce nie obowiązuje, za chwilę będzie, z automatu. Bezpieczniej zatem lokować dziś innowacyjną produkcję w Chinach. Tam jednolity patent nie sięga. 

            Wygrane na tym mogą być tylko firmy amerykańskie i chińskie, bo oni są przygotowani do masowego patentowania wszystkiego co się rusza, z oprogramowaniem komputerowym włącznie.

            Zapraszamy do działu Publikacje na lekturę obszernego, choć skrótowego opracowania problemu, dzięki uprzejmości Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. 
Tagi: ochrona patentowa, oprogramowanie komputerowe, patent, sąd patentowy, Urząd Patentowy RP
Autor: Red.
Data: 06 grudnia 2012