· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Ostatnia szansa na uchronienie od katastrofy patentowej!

            Sejmowa Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wystosowała na posiedzeniu w dniu wczorajszym tj. 6 grudnia br. Dezyderat nr 5 dotyczący nieprzystępowania Polski do systemu jednolitej ochrony patentowej i Jednolitego Sądu Patentowego.  

            Dokument jest apelem do Premiera o wycofanie się przez Polskę ze wzmocnionej współpracy w dziedzinie jednolitej ochrony patentowej w związku ze skutkami jakie może mieć dla polskich firm innowacyjnych .

            W zaakceptowanym przez rząd rozwiązaniu, wiele kwestii budzi niepokój naukowców, przedsiębiorców i organizacji samorządu rzeczników patentowych.

            Fakt obowiązywania w polskim prawie przepisów i stosownych dokumentów, które nie są dostępne w języku urzędowym (polskim), rodzi wątpliwości natury konstytucyjnej, a do tego uzyskanie ochrony patentowej może być droższe m.in. ze względu na koszty tłumaczeń na jeden z mających obowiązywać języków (angielski, niemiecki lub francuski).

            Autorzy dezyderatu zauważyli już dużo wcześniej, że pozycja małych i średnich przedsiębiorstw może być w nowych procedurach nieadekwatna. Na przykład koszty prowadzenia postępowania poza Polską (i w obcym języku), może przekraczać możliwości zarówno organizacyjne, jak i finansowe małych i średnich firm.

            Jednolity patent ma być przyznawany przedsiębiorcom w 25 krajach UE, w tym w Polsce.

            Tak jak wczoraj pisaliśmy do niektórych polskich firm już zgłaszają się pełnomocnicy właścicieli patentów, np. amerykańskich, z życzliwym przesłaniem: wykupcie licencję dziś, bo za miesiąc będzie drożej. Nie szkodzi, że patent w Polsce nie obowiązuje, za chwilę będzie, z automatu. Bezpieczniej zatem lokować dziś innowacyjną produkcję w Chinach - gdzie patent nie sięga lub przystąpić do likwidacji.

Treść dezyderatu w dziale Publikacje:

Dezyderat nr 5 Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii
Tagi: dezyderat, jednolity system patentowy, Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, ochrona patentowa, patent, sąd patentowy, Urząd Patentowy RP
Autor: Red.
Data: 07 grudnia 2012