· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Zmiana VAT to podwyżka cen!

                  Zmiana VAT to podwyżka cen!

    Styczeń przywitaliśmy z podwyżką podstawowej stawki VAT z 22 na 23%, co ma automatycznie wpływ na ceny produktów nim objętych. Rośnie też o 2% opodatkowanie żywności nieprzetworzonej (nowa stawka VAT to 5 proc.), a o 1% leków (do 8%). A do tego jeszcze trzeba wziąć pod uwagę podwyżki energii i paliwa, więc wiadomo, że w 2011 roku taniej nie będzie.

    Wszystkie rodziny muszą się przygotować na wyższe opłaty za elektryczność. Rachunki za energię dla gospodarstw domowych wzrosną w tym roku o 4 – 7%, zależnie od tego, z usług jakiej firmy korzystają. Według Urzędu Regulacji Energetyki w tym roku rodziny płacić będą o kilka złotych miesięcznie więcej niż w 2010 roku. U tych odbiorców, którzy zużywają do 2 tys. kilowatogodzin energii, roczna opłata za elektryczność wyniesie od 904 zł do 1019 zł. Jedyna szansa, jaką mają, by płacić mniej, to zmiana sprzedawcy. Jednak warto się zastanowić, czy faktycznie to będzie opłacalne.
Załatwienie wszystkich formalności i przejście z jednej firmy do drugiej trwa zwykle około dwóch miesięcy, i to pomimo  uproszczonych procedur. Formalnie cenniki firm energetycznych obowiązywać mają do końca roku, ale jak przyznają przedstawiciele branży, w ciągu roku mogą się starać o zgodę URE na kolejne podwyżki.
    Spółki energetyczne proponowały, by w tym roku opłaty wzrosły nawet o kilkanaście procent. Kolejny wzrost cen elektryczności jest możliwy, tym bardziej, że znów wraca temat ich uwolnienia. Taka decyzja wywołałaby od razu podwyżkę przynajmniej o kilka
 procent. Zabiega o nią branża i Ministerstwo Gospodarki.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: ceny towarów i usług, opodatkowanie żywności, podwyżki cen, stawki VAT-u, VAT
Autor: K.CH
Data: 05 stycznia 2011