· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Publikacje z publicznych zasobów będą w internecie.

 

    Jak zapowiada Ministerstwo Administracji Cyfryzacji, projekt założeń nowej ustawy zostanie przedłożony do konsultacji społecznych. Zapisy ustawy nie będą miały charakteru przymusowego, mają raczej zdynamizować proces otwierania zasobów - w tym udostępniania przez instytucje publiczne za darmo w internecie książek, zdjęć, baz danych, nagrań audi  i wideo, cyfrowych kopii dzieł sztuki i innych dóbr kultury.

    Minister Michał Boni tłumaczył, że nowa ustawa umożliwi określenie jasnych kryteriów                i warunków do korzystania z zasobów publicznych. przy okazji dokona trudnego podziału definicyjnego między informacją publiczną i zasobami wiedzy oraz wprowadzi normy, które będą uniemożliwiały wtórne zamykanie zasobów raz otwartych.

    W przygotowywanych założeniach do ustawy o otwartych zasobach MAC przewiduje dwa modele pozyskiwania przez instytucje praw do udostępniania utworów. W pierwszym nabywać ona będzie pełne majątkowe prawa autorskie do zasobu i udzielać na rzecz twórcy licencji na ich wykorzystywanie. W drugim modelu instytucja kupi udziały w prawach majątkowych i wspólnie z twórcą określi zasady wykonywania wspólnego prawa.
Tagi: Internet, licencja, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, prawa autorskie
Autor: A.K.
Data: 20 grudnia 2012