· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

MSW: okres próbny dla nowych kierowców dopiero od 2016 r.

 

 

    W Sejmie jest już projekt kolejnej noweli tej ustawy, autorstwa PO. Na razie nie będzie np. obowiązku zdawania kursów dokształcających oraz kierowania samochodem oznakowanym nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego. 19 stycznia 2013 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadza m.in. nowe kategorie i wzór prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

   Zgodnie z poselskim projektem noweli autorstwa PO, który został skierowany do sejmowej komisji infrastruktury, dopiero od 4 stycznia 2016 r. wejdą w życie niektóre przepisy, których stosowanie jest związane z danymi gromadzonymi w Centralnej Ewidencji Kierowców.

   Chodzi m.in o obowiązek: odbycia pomiędzy 4. i 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego, obowiązek kierowania w okresie próbnym - przez pierwsze 8 miesięcy - wyłącznie samochodem oznakowanym okrągłą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego, odbycia kursu reedukacyjnego dla osób, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia.

   Przesunięty w czasie ma być także zapis, według którego kierowca traci prawo jazdy, jeśli w okresie próbnym popełni trzy wykroczenia lub przestępstwo. W myśli projektu dopiero od 2016 roku zaczną obowiązywać niektóre zakazy.

 
Tagi: CEPiK, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, nowelizacja, PESEL, prawo drogowe, Sejm RP
Autor: A.K.
Data: 23 grudnia 2012