· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Nowe regulacje dotyczące "dopalaczy"

             Nowe regulacje dotyczące "dopalaczy"        

    Zakaz używania kolejnych substancji psychoaktywnych, m.in. pochodnych amfetaminy, które wchodziły w skład dopalaczy,  wprowadza projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który przyjęła Rada Ministrów.
    W załączniku do ustawy rozszerzono listę kontrolowanych środków i substancji chemicznych o: pochodne aktynonu, metylon, butylon, pochodne piperazyny, pochodne fenyloetyloaminy oraz inne związki chemiczne: fluoroamfetaminy i naphyrone. Wszystkie proponowane do objęcia kontrolą ustawową środki odurzające mają działanie psychoaktywne, wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W większości wchodzą one w skład produktów oferowanych w sklepach z dopalaczami.
    Na liście zakazanych substancji mają znaleźć się m.in. syntetyczne kannabinoidy. Znajdują się one w mieszankach ziołowych, które były oferowane w sklepach internetowych i sklepach z tzw. produktami kolekcjonerskimi. Po ich spożyciu występują efekty podobne do tych, które wywołują marihuana i haszysz. Są to m.in.: zmiana nastroju i samopoczucia, błogostan, euforia, halucynacje, czasami depresja, apatia i urojenia. Następuje wzrost ciśnienia krwi, tachikardia, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia uwagi, wysuszenia śluzówek.
    Zakazane mają być także katynony - alkaloidy naturalnie występujące w afrykańskiej roślinie khat (czuwaliczka jadalna). Ich działanie jest zbliżone do amfetaminy czy efedryny.Strona: [1] 2 3 czytaj dalej »


Tagi: dopalacze, narkomania, substancje psychoaktywne, środki psychotropowe
Autor: K.CH
Data: 05 stycznia 2011