· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

1 stycznia zniknęło 79 Sądów Rejonowych

 

            Zmiana dotknęła te sądy, w których orzeka nie więcej niż 9 sędziów. Oznacza to zmianę pieczęci, tablic, a niekiedy adresów korespondencyjnych. W przekształconych sądach pozostają ci sami sędziowie i urzędnicy, zmianie nie ulegnie struktura (izby, wydziały) związana z pracą merytoryczną, Zniknęły natomiast wybrane instytucje (prezesi i wiceprezesi zniesionych sądów, ich sekretariaty etc.). Według MS zmianie nie ulegają jednostki wewnętrzne obsługujące interesantów np. Biura Obsługi Interesanta, kasy, biura podawcze. Jednak ze strony sądów napływają sygnały, że część najmniejszych jednostek (do 5-6 sędziów) ulegaj gruntownej restrukturyzacji (np. są likwidowane punkty KRK). Ostateczne decyzję podejmują prezesi konkretnych sądów, które „przejmują“ mniejsze jednostki.

        Największą zaletą reorganizacji ma być równomierne rozdysponowanie pracy między Sędziów. Obecnie sędzia SO w Warszawie dostaję po 10-20 nowych spraw tygodniowo, podczas gdy sędziowie SR z małych miejscowości po 3-6 spraw. Co więcej w przypadku, gdy w małym sądzie 4 sędziów zostało zwolnionych z pracy przez lekarza praca takiego sądu była w efekcie niemożliwa. Po zmianach takie sytuacje mają się nie powtórzyć zapewnia MS. Zdaniem Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina poprawie ulegnie średni czas oczekiwania na wydanie orzeczenia przez Sąd Rejonowy.

        MS zapewnia również, że jego nie celem nie jest szukanie oszczędności za wszelką cenę, a racjonalizacja pracy sądów. Biuro prasowe MS wydało oświadczenie zgodnie, z którym: „Jednocześnie podkreślamy, że choć skutkiem reformy będzie pewne ograniczenie wydatków w związku ze zmniejszeniem w znoszonych sądach liczby sędziów pełniących funkcje kierownicze, to jednak należy wyraźnie zaznaczyć, że celem reformy nigdy nie było szukanie oszczędności.  Polska jest na drugim miejscu w Europie jeśli chodzi o wydatki na sądownictwo (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców), a także na drugim pod względem liczby sędziów. Niestety pod względem czasu trwania spraw znajdujemy się na miejscu przedostatnim. Jedną z przyczyn jest nadmierne zbiurokratyzowanie i rozdrobnienie sądownictwa w Polsce. Konsolidacja najmniejszych sądów to jeden z wielu kroków, które trzeba zrobić, aby usprawnić pracę polskich sądów“.

     Czy wyjdzie nam to na dobre, czy na złe? Czas pokaże.

 
Tagi: Ministerstwo Sprawiedliwości, nowelizacja, sądy okręgowe, sądy rejonowe
Autor: K.CH.
Data: 08 stycznia 2013