· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Posłowie i senatorowie też mają płacić mandaty.

 

    Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że zwróci się do sejmowej komisji regulaminowej z projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która umożliwi karanie parlamentarzystów za wykroczenia drogowe od razu po zdarzeniu.

   Jak tłumaczyła marszałek Kopacz, zwróci się ona do komisji regulaminowej, aby w przypadku, który mocno interesuje media i obywateli - czyli sprawy dotyczącej fotoradarów i ewentualnie karania posłów i senatorów za zbyt ciężką nogę na pedale gazu  była możliwość karania mandatem tak jak każdego. Jak dodała Ewa Kopacz, chciałaby także aby zmiany dotyczyłby nie tylko posłów i senatorów, ale także innych osób chronionych immunitetem, np. Rzecznika Praw Dziecka czy Głównego Inspektora Danych Osobowych i prokuratorów.

   Kopacz przypomniała, że obecnie, gdy parlamentarzysta złamie przepisy drogowe, należy zwrócić się przez prokuratora do marszałka Sejmu, następnie marszałek zwraca się do osoby zainteresowanej, czy sama wyraża zgodę na uchylenie immunitetu, a jeśli nie, to kieruje sprawę do komisji regulaminowej.
Tagi: mandat, Marszałek Sejmu, posłowie, senatorowie
Autor: A.K.
Data: 12 stycznia 2013