· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Zmierz nieruchomość by płacić mniej

                          Zmierz nieruchomość by płacić mniej

     Zanim podatnik zgłosi nową nieruchomość do opodatkowania powinien zmierzyć  jego powierzchnię użytkową. Powinien tak zrobić ponieważ powierzchnia użytkowa po obmiarze domu może się różnić od tej wykazanej w projekcie budowlanym przekazanym gminie oraz Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego.

     Podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa, której definicja legalna znajduje się w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010r. nr 95 z późniejszymi zmianami) i jest nią powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości wszystkich ścian, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Do tej powierzchni zaliczają się również takie pomieszczenia jak: garaże czy strychy użytkowe. Jeżeli wysokość pomieszczenia jest niższa niż 1,40 cm wówczas jest ona pomijana. W przypadku jeżeli wysokość 1,40 – 2,20 m uwzględnia się jedynie 50% powierzchni liczonej po obrysie. Jest to dużo udogodnienie dla właścicieli nieruchomości o spadzistym dachu.

     Nawet jeżeli powierzchnia została już zgłoszona, a podatki zostały opłacone w latach wcześniejszych i nowa inwentaryzacja wykazała mniejszą powierzchnie można wnioskować o zwrot nadpłaconego podatku.

 

 
Tagi: nieruchomość, PINB, podatek gruntowy, powierzchnia użytkowa
Autor: K.CH
Data: 14 stycznia 2011