· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Prezes UOKiK mówi STOP

                       Prezes UOKiK mówi STOP         

    14 stycznia z pewnością pozostanie gorzkim wspomnieniem dla premiera Tuska, oraz ministra Aleksandra Grada. Natomiast dla prezes Małgorzaty Krasnodąbskiej-Tomkiel będzie to data, która przypomina wszystkim jak silna jest jej pozycja w systemie publicznego prawa gospodarczego oraz na rynku wielkich transakcji. O ile tylko Prezes RM nie postanowi jej odowołać – w końcu gra toczy się o 8 mld i plany budowy elektrowni atomowej.

    Decyzją z 14 stycznia Prezes Urzędy Ochrony Konsumentów i Konkurencji zakazała transakcji polegającej na fuzji spółek PGE oraz Energia. Przedmiotem umowy sprzedaży było 84,19% akcji Energi o wartości przekraczającej 7,5 mld zł. Zapowiedzi o tym, że transackja może zostać zablokowana z powodu naruszenia konkrencyjności rynku wyszły z UOKiK-u już w marcu zeszłego roku. Mimo to we wrześniu Minister Skarbu Państwa podpisał z PGE umowę.

    Ministrestwo oczekiwało, że transakcja dojdzie do skutku i przychody z transakcji zostały wpisane do ubiegłorocznych wpływów z prywatacji. Takie dane zostały  przekazane przez MSP do Ministerstwa Finansów i umieszczone w Planie Budżetowym w dziale: przychody z prywatyzacji. Ponadto przez zakaz ex ante sprzedaży Energi Minister Skarbu Państwa nie był w stanie wypełnić planowanych przychodów z prywatyzacji – uzyskał 22 mld złotych (to i tak najlepszy wynik od 2001 r.) zamiast planowanych 25 mld złotych,

    Wniosek o zgodę na transakcję trafił do Prezesa UOKiK-u 20 października ub.roku i od razu wywołał medialną burzę wokół problemu tzw. polskich championów. Rząd wówczas zaczął argumentować konieczność fuzji wydatkami ma budowę elektrowni atomowej.Strona: [1] 2 3 czytaj dalej »


Tagi: blokowanie transakcji, Enea, fuzje przedsiębiorstw, Kulczyk Inwestments, PGE, Skarb Państwa, UOKiK
Autor: K.CH
Data: 15 stycznia 2011