· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Sądy turystyczne na EURO 2012

                             Sądy turystyczne na EURO 2012

     Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad projektem ustanowienia na czas Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2012 tzw. wirtualnych sądów. Idea takich sądów polega na szybkim karaniu sprawców wykroczeń i przestępstw stadionowych oraz innych związanych z odbywającymi się w czasie EURO 2012 imprezami masowymi. Opisywane sądy nie musiałyby być związane miejscowo z czynem zakazanym.

    Odbywająca się rozprawa miałaby się odbywać w trybie przyspieszonym, w dwóch miejscach naraz – w sądzie oraz na miejscu zdarzenia. W sądzie miałby zasiadać sędzia, natomiast sprawca pozostałby na stadione czy posterunku policji. Uczestnicy rozprawy mieliby komunikować się drogą wideokonferencji prowadzonej poprzez zabezpieczone łącza internetowe. Takiemu rozwiązaniu mieliby podlegać sprawcy czynów zakazanych, polegających na tzw. chuligaństwie. Najczęściej orzekanymi karami byłyby kary grzywny i kary podlegające zawieszeniu. Sprawy miałyby się kończyć orzeczeniami o: winie, jej braku lub przekazaniu sprawy do tradycyjnych sądów powszechnych. MS nie podaje, jak miałby zostać rozwiązany problem dostępu do pomocy prawnej oraz czy adwokaci i tłumacze mieliby pozostawać na terenach stadionów i posterunków.

    By dodatkowo przyspieszyć tok prac, wyznaczeni zostaliby sędziowie dyżurni, którzy dostępni byliby przez całą dobę i pracowaliby w systemie zmianowym. Przykładem dla polskiego wymiaru sprawedliwości są zimowe igrzyska w kanadyjskim Vancouver, gdzie wirtualne sądy okazały się skutecznym narzędziem przyspeszającym procedurę oraz pozwalającym na oszczędności dla sądowych budżetów.

    Wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz zapowiedział, że pilotażowy projekt wirtualnego sądu jest już gotowy. Z pomocą PZPN, przedstwaiciele MS oraz Sądów mają dokonać testów nowego pomysłu w czasie zbliżających się rozgrywek piłkarskich naszych lig.

    Pomysł został ostro skrytkowany przez przedstawicieli świata akademickiego, którzy wskazując na przykład fiaska sądów 24-godzinnych ostrzegli, że tym razem ewentualna porażka będzie widoczna na arenie międzynarodowej.
Tagi: EURO 2012, prawo do obrony, sądy wirtualne
Autor: K.CH
Data: 15 stycznia 2011