· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Nowe dowody już w tym roku

 

    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego wymiany dowodów osobistych. Obecnie trwają ustalenia międzyresortowe - uzgadniane są szczgóły finansowania procesu wymiany oraz integracji baz danych. Projekt zakłada, że dowody będą wymieniane począwszy od dnia 1 lipca tego roku, wymiana będzie darmowa i będzie odbywała się w organach gminnych. Aby wymienić dowód, obywatel będzie musiał złożyć wniosek na piśmie lub zgłosić chęć wymiany przez Internet. Niestety zgłoszenie przez sieć www wymaga elektronicznego podpisu, przez co nie będzie to popularna wersja zgłoszeń.
Cała procedura wymiany musi odbywać się zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, co oznacza, że możemy do tej czynności ustanowić pełnomocnika.
Należy pamiętać, że wymiana będzie obowiązkiem, którego niewypełnienie będzie się wiązało z mandatami oraz możlwiością bycia ukaranym grzywną.

                                     Co się zmieni?

    Z zewnątrz nasze dowody pozostaną bardzo podobne. Nie zmieni się ich format, szata graficzna oraz tworzywo. Ważne natomiast będzie to co się znajdzie w naszym dokumencie, oraz na nim. Znikną takie dane jak: miejsce zameldowania, wzór podpisu oraz rysopis, czyli informacje o wzroście i kolorze oczu. Takie rozwiązania mają zapewnić
większe bezpieczeństwo uprawnionego do dokumentu. Pojawią się za to dwie nowości: rubryka "Obywatelstwo" oraz czip elektroniczny. Na tym czipie zawarte będą dane potrzebne w kontaktach z administracją, które dotąd uwidocznione były na dokumencie. Zgodnie z projektem rozporządzenia na czipie zawarte mają zostać także inne informacje, między innymi takie jak: kontakt do najbliższego członka rodziny, grupa krwi czy numer ubepieczenia zdrowotnego. W razie wypadku takie informacje
mogą znacznie przyspieszyć proces ratowania życia. Póki co nie jest tylko jasne, jak szybko urzędy oraz szpitale i przychodnie będą w stanie wdrożyć sprzęt, który będzie odczytywał dane z czipa.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: czip elektroniczny, dane osobowe, dowód osobisty, KPA
Autor: K.CH
Data: 18 stycznia 2011