· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Zadłużenie JST

                                     
    NBP podał, że zadłużenie Jednostek Samorządu Terytorialnego wzrosło o 7,3 mld zł w porównaniu z trzecim kwartałem 2010 r.
    Aby jednak uzyskać cały obraz sytuacji, należy do długu doliczyć inne przychody JST, takie jak emitowane obligacje, pożyczki ze źródeł zagranicznych, czy otrzymane z funduszy celowych.
    Ogólne szacunki podają wzrost zadłużenia z 45,5 mld złotych na koniec III kw. do nawet 56 mld zł na koniec roku (choć bardziej realne wydają się wstępne szacunki MF wskazujące na 53,5 mld zł).
    Zadłużenie samorządów w 2010 roku nie przekroczy zapewne granicy 60 mld zł, prawdopodobnie zamknie się w przedziale 52 – 58 mld zł – powiedział PAP dwa dni temu Ryszard Krawczyk, przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych. Aktualne prognozy deficytu JST na 2010 r. przewidują ok. 15 mld zł.
Jeśli się sprawdzą, ogólne zadłużenie na koniec 2010 r. wzrośnie do 55 mld zł – uważa Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.
    Niższy dług publiczny JST będzie możliwy przy pozytywnym założeniu kursowym. Wówczas gminy emitujące obligacje będą w stanie zaoszczędzić potężne kwoty.
    Samorządy pożyczają pieniądze, by móc inwestować i wykorzystać niepowtarzalną szansę, jaką dają fundusze pomocowe UE. Najważniejsze, by zadłużały się zgodnie z limitami i zdrowym rozsądkiem. W całościowym długu Polski udział długu samorządów kształtuje się w granicach 6 procent i każdy następny procent odbija się na stanie finansów Budżetu Centralnego.
Tagi: JST, obligacje, pożyczka, zadłużenie, Związek Miast Polskich
Autor: K.CH.
Data: 19 stycznia 2011