· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Rejestr dowodów osobistych

    Wprowadzenie nowych dowodów osobistych będzie połączone z operacją wdrożenia Rejstru Dowodów Osobistych (RDO). Minister spraw wewnętrznych i administracji wdroży system informatyczny, który scali osobne ewidencje, prowadzone przez urzędy gmin. Za pomocą jednego programu możliwe będzie monitorowanie wszystkich dowodów. W rejestrze znajdą się informacje takie jak dane zawarte w dowodzie, wnioski o unieważnienie i wydanie nowego dowodu, oraz stan procesu wydawania nowego dowodu.
    Przetwarzanie danych w RDO nie będzie wymagało zawiadmonienia osoby, której dotyczą. Obywatel zainteresowany zgromadzonymi danym w razie wątpliwości czy potrzeby dostępu do swojego "konta" w rejestrze będzie musiał złożyć wniosek o udzielenie dostępu. Otrzymanie decyzji o przyznaniu zgody da mu dostęp online do treści danych.
    Inne podmioty zainteresowane uwierzytenieniem wiarygodności dokumentu za dostęp do RDO będą musiały uiścić opłatę. Wyniesie ona 31 złotych za sprawdzenie danych o osobie - konfrontacja rysopisu etc. Za dostęp jednorazowy w przypadku zakupu większej ilości transmisji danych, potwierdzenie aktualności i zgodności dowodu będzie się podbywało w cenie 30 groszy. Naturalnie interesariusz będzie musiał uzasadnić powód sprawdzenia danych.
    Celem nowego rejstru jest zapwenienie większego bezpieczeństwa obrotu prawnego. Zmiany zapobiegną nadużyciom takim jak wyłudzanie kredytów konsumpcyjnych czy zakładanie działalności gospodarczej w EDG z użyciem fałszywych danych (np. okazując skradziony dowód). MSWiA twierdzi, że RDO przyspieszy wydawanie nowych dowodów, szczególnie po ich zaginięciu czy kradzieży.
Tagi: bezpieczeństwo obrotu prawnego, dowody osobiste, kredyty konsumpcyjne, RDO, uwierzytelnienie, wiarygodność
Autor: K.CH
Data: 29 stycznia 2011