· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Już ponad 5 tys. spółek z o.o. zarejestrowano przez internet

            E-rejestracja spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest coraz popularniejsza. Do końca marca 2013 roku zarejestrowano 5274 spółki.

 

            By zarejestrować spółkę przez Internet trzeba spełnić następujące wymogi:

  1. Wszyscy wspólnicy oraz prokurenci muszą założyć konto w systemie eMS;
  2. Wyżej wymienieni muszą znajdować się przed jednym komputerm w chwili składania wniosku o zarejestorwanie spółki;
  3. Konieczne jest uzupełnienie danych w formularzu S24, ustalenie właściwości sądu rejestrowego, wskazanie  listy wspólników oraz pierwszego zarządu.

 

Na wspólnikach e-spółki ciąży obowiązek pokrycia kapitału zakładowego w terminie 7 dni od dnia wpisu spółki do rejestru, podczas gdy forma tradycyjna wymaga wpłacenia kapitału już w dniu składania wniosku.

 

Popularność e-rejestracji należy tłumaczyć oszczędnościami. Co najważniejsze e-rejestracja eliminuje koszty notarialne oraz część opłat sądowych do KRS. Ponadto rejestracja w tej formie trwa co do zasady dwa dni robocze, podczas gdy forma tradycyjna oznaczała dwa tygodnie oczekiwania.

 

E-spółka ma jednak swoje wady. Na przykład rejestrując spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet nie można wnieść na pokrycie kapitału zakładowego wkładów niepiniężnych (można to uczynić później podnosząc kapitał). Kolejną istotną wadą jest brak możliwości skorzystania z tzw. zasady jednego okienka. W rezlutacie konieczne jest zawiadomienie oraz ubieganie się o nadanie numerów: NIP oraz REGON, a także powiadomienie za pomocą formularza odpowiedniej jednostki terenowej ZUS.

Autor: Kazimierz Chojna
Data: 18 kwietnia 2013