· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Bankowóz może odliczyć każdy przedsiębiorca

WSA po raz kolejny uznał, że przedsiębiorca prowadzący działalność inną niż polegająca na przewozie środków pieniężnych, który nabył bankowóz ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.

 

Wyrok WSA był rezultatem zaskarżonej interpretacji indywidualnej Ministra Finansów, która odmawiała prawa do pełnego odliczenia podatnikowi wykorzystującemu bankowóz w związku z działalnością prawniczą. Adwokat, któremu odmówiono prawa do odliczenia wykorzystywał leasingowany bankowóz (samochód osobowy dostosowany do wymogów ustawy). W argumentacji prawnika bankowóz był potrzebny w jego działalności do przewożenia środków pieniężnych (wynagrodzenia, opłaty sądowe itp.) oraz dokumentów należących do klientów, które są objęte tajemnicą adwokacką.

 

Obecnie możliwość odliczenia podatku VAT od pojazdów inne niż specjalnego przeznaczenia ograniczono do 60 proc. VAT wynikającego z faktur, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Wynika to z art. 3 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. W ocenie ministra finansów wykorzystywanie bankowozu w działalności prawniczej nie jest niezbędne, ale jedynie może okazać się przydatne, a to za mało do pełnego odliczenia VAT. Zatem podatnik uprawniony jest jedynie do odliczenia VAT w ograniczonym zakresie.


Sąd uznał, że interpretacja indywidualna MF regulująca prawo podatnika do odliczenia VAT jest nieprawidłowa, jako stojąca w sprzeczności z naczelną zasadą neutralności podatku od towarów i usług. W ocenie WSA wyłączenie ograniczenia w prawie do pełnego odliczenia VAT dotyczy konkretnych pojazdów wymienionych w ustawie, w tym bankowozu. Nie dotyczy zaś samej osoby podatnika i działalności gospodarczej przez niego prowadzonej. Nie ma znaczenia zatem rodzaj działalności prowadzonej przez podatnika, w której wykorzystuje on bankowóz.
Wyrok WSA jest już kolejnym orzeczeniem potwierdzającym prawo do odliczeń. Wcześniej również Warszawski sąd przyznał prawo do odliczenia podatku VAT przedsiębiorcy, który nabył bankowóz. W podobnej sytuacji są właściciele, najemcy oraz leasingobiorcy innych pojazdów specjalnych np. pomocy drogowej (ta również może być pojazdem osobowym). Pojazdy specjalne mają również inne istotne zalety oprócz odliczenia podatku od jego wartości, przedsiębiorca używający takiego samochodu może również odliczyć nadpłacony VAT od paliwa oraz części samochodowych.

Więcej na ten temat:

 

Sygnatury orzeczeń: III SA/WA 3158/12

                                  III SA/WA 2016/12
Tagi: leasing, odliczenia od podatku na zakup auta, podatnik, VAT
Autor: Kazimierz Chojna
Data: 26 kwietnia 2013