· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Minister Sprawiedliwości szykuje się na EURO    Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w Kodeksie Karnym. Zmiany te powinny zwiększyć bezpieczeństwo  imprez związanych z EURO 2012. Na naszejwokandzie pisaliśmy już o pomyśle sądów odmiejscowionych, które w trybie doraźnym miałyby zajmować się wykroczeniami i przestępstwami stadionowymi. Teraz Minister Sprawiedliwości proponuje nowe rozwiązania. Wśród nich znajdują się pomysły takie jak: zaostrzenie wymiaru kary za kradzież infrastruktury np. szyn kolejowych czy łącz telekomunkacyjnych, oraz podniesienie górnej granicy kary za zgłoszenie fałszywego alarmu bombowego (do 8 lat pozbawienia wolności).
   Kolejnym antidotum na ewntualne problemy związane z EURO 2012 mają być elektroniczne bransolety zakładane osobom skazanym prawomocnym wyrokiem za tzw. chuligaństwo stadionowe.   
   Projekty mają zostać przedstawione na posiedzeniu RM do kwietnia i następnie przekazane do Sejmu.
   Szczególnie ciekawa wydaje się propozycja zakładania bransolet elektronicznych osobom skazanym za występek chuligański lub czyn zabroniony wymieniony w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 roku na tzw. zakazy stadionowe. Czy oznacza to, że taka osoba zostanie dwa razy ukarana za jeden czyn?
    Zastanawiąjąca jest także dedukcja MS, który wnioskuje, że chuliganie wezmą zbiorowo udział w loterii biletów na Euro 2012 i będą w stanie wydać kilkaset złotych na bilet na mecz z Niemcami jedynie po to by skorzystać z sądu odmiejscowionego...
Dlaczego nie mieliby oni popełniać czynów zabronionych poza obiektami sportowymi? Może lepszym rozwiązanim byłoby kazać  za pomocą ustawy takim osobom pozostać na czas Euro 2012 w domu przed telewizorem?Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: czyn chuligański, przestępstwa stadionowe, stabilnośc prawa, tryb doraźny
Autor: K.CH.
Data: 10 luty 2011