· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Polsko-szwedzkie rozmowy o równości.

    Seminarium o równości odbędzie się 21 maja w godz. 10.00-16.00 w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie.
    Celem spotkania jest pokazanie szwedzkich praktyk w zakresie wprowadzania polityki równości na rynku pracy oraz dyskusja nad tym, jak zastosować je w polskich warunkach.
   – Chcemy postawić pytania, w jaki sposób wyniki badań naukowych mogą się przydać
do wskazania nowych rozwiązań w polskich warunkach ekonomicznych i społecznych. Szwecja bardziej gorliwie niż inne kraje wciela w życie zasadę równości i jest z tego dumna. Swoim przykładem ukazuje, że równość przynosi korzyści w sferze ekonomii społecznej
i dobrobytu narodowego, ale może przede wszystkim w sferze życia rodzinnego – mówi
dr hab. Witold Maciejewski, prof. SWPS, skandynawista i jeden z organizatorów wydarzenia.
    – Brak równości spowodowany jest stereotypowym postrzeganiem każdej grupy społecznej, które sprowadza się do dwóch wymiarów: ciepła i kompetencji. Kobiety, które próbują wykorzystać autopromocję w sytuacji zatrudnienia, zachowują się pewnie
i stanowczo, nie są tak dobrze odbierane, jak podobnie postępujący mężczyźni. Ocenia się je jako zimne i wyrachowane. Autopromocja powoduje wzrost postrzegania poziomu kompetencji i tym samym obniża postrzeganie poziomu ciepła. W konsekwencji, takie kobiety są oceniane bardziej negatywnie w miejscu pracy i podczas rekrutacji. Mogą tkwić w wiecznym „Paragrafie 22”, który sprawia, że jakby nie postąpiły, zawsze będą przegrane. Zjawisko to jest jedną z przyczyn powstawania tzw. szklanego sufitu – mówi dr Sylwia Bedyńska, psycholog SWPS.
    Dyskusje na tematy polityki rodzinnej, społecznej, ubezpieczeń rodzicielskich i równości podejmą: ambasador Szwecji – Staffan Herrström, Anne Boshini – ekonomistka
z Uniwersytetu Sztokholmskiego, Ulrika Fjällborg – dziennikarka i redaktorka czasopisma „Veckans affärer” („Wydarzenia Tygodnia”), dr Katarzyna Antolak – prawnik i mediator SWPS, dr Sylwia Bedyńska – psycholog SWPS. Dyskusję poprowadzi Sylwia Chutnik, publicystka i działaczka społeczna.
    Seminarium towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna „Life puzzle” („Układanki życiowe”), ilustrująca rezultaty polityki prorodzinnej w Szwecji. Otwarcie nastąpi o godz. 12.45.
Spotkanie skierowane jest do studentów, badaczy zjawisk kulturowych i społecznych, skandynawistów i osób zainteresowanych tematyką równości.
Wydarzenia organizuje Instytut Szwedzki przy współpracy z Ambasadą Szwecji
w Warszawie. Partnerem merytorycznym i współorganizatorem jest SWPS.
Więcej informacji na stronie www.swps.pl w zakładce aktualności.
Tagi: prawa, równość, rynek pracy, ubezpieczenia
Autor: Centrum Prasowe SWPS
Data: 09 maja 2013