· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

GINB: specustawy - nie, reforma - tak

    Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego sprzeciwia się tzw. specustawom twierdząc, że zaburzają one porządek w systemie administracji. Nawołuje do uproszczenia procedury w prawie budowlanym, które miałoby zaowocować większą ilością zgód na budowę,
    Specustawa działa w takim trybie, że jedna decyzja zastępuje cztery inne. Warunki zabudowy, pozwolenie na budowę, podział nieruchomości oraz decyzję wywłaszczeniową można otrzymać jako jedną decyzję. Tradycyjne rozwiązania systemowe nie funkcjonują poprawnie.
   Zdaniem GINB zmian wymaga prawo budowlane. Niestety, na razie nie jest to możliwe. Od prawie dwóch lat w Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie nowelizacji prawa budowlanego. Nowelizacja zmienia i upraszcza wiele czynności koniecznych do dokonania, by wybudować dom. Projekt zakłada, że pozwolenia na budowę i na użytkowanie mogłoby zastąpić oświadczenia składane do starosty. Za największą wadę nowelizacji prawnicy uważają zbyt dużą ingerencję w prawa sąsiada. Sąsiad nie może oprotestować budowy nieruchomości, ma ograniczone pole wpływu na sąsiednie działki. Z tego powodu prezydent skierował ustawę nowelizującą do TK.
    TK nie wyznaczył do tej pory żadnego terminu rozprawy. Wyrok w tej sprawie może zrewolucjonizować polskie prawo budowlane. Na razie nie wiadomo, kiedy wydane zostanie orzeczenie, ale spekulacje mówią, że najpóźniej w czerwcu sprawą muszą zająć się sędziowie TK.
    Mimo złej sytuacji w polskim prawie budowlanym, urzędy wydały w zeszłym roku więcej pozwoleń na budowę - ponad 3%. Jednym z głównych motorów tego wzorstu stanowiły inwestycje infrastrukturalne np. w kolejnictwie. GUNB oraz podległe mu PINB zdecydowane lepsze wyniki wypracowały w kwestii rozbiórek - zanotowano wzrost o 26%.
Tagi: decyzja wywłaszczeniowa, GINB, prawa sąsiada, prawo budowlane, system administracyjny
Autor: K.CH.
Data: 10 luty 2011