· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Raz jeszcze o jawności prawa

      

     Pod koniec grudnia ubiegłego roku informowaliśmy w Naszej Wokandzie o konferencji „Publiczna dostępność orzeczeń sądowych” zorganizowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, Helsińską Fundację Praw Człowieka, oraz Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego (zob. 30.XII.2010 r. -  „Ważna i ciekawa konferencja” w dziale „Aktualności”). Obiecaliśmy też zamieścić w naszym portalu zapis wideo wystąpień referentów jak i dyskusji uczestników tej konferencji.  W najblizszym czasie spełnimy tę obietnicę. Nadto, 26 stycznia br. w dziale "Publikacje" zamieściliśmy artykuł Kazimierza Chojny "Powszechna dostępnośc orzeczeń sądowych". Wszystkie te zabiegi wskazują, jak wielką wagę przywiązujemy do problematyki jawności w stanowieniu i wykonywaniu prawa. Między innymi po to, aby o tę jawność zabiegać, aby o nią walczyć tworzyliśmy Naszą Wokandę. Z radościa więc witamy każdą inicjatywę, która służy tej sprawie.
     I oto z pierwszej strony dodatku do dziennika Rzeczpospolita "Prawo co dnia" z 2 lutego br. z artykułu Agaty Łukaszewicz  "Wyroki obowiązkowo trafią do internetu" dowiadujemy się, że "Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza obowiązek publikacji wyroków w Internecie. Projekt zmian w regulaminie urzędowania sądów powszechnych jest gotowy i (...)  trafi do uzgodnień międzyresortowych. Zgodnie z nim wrzucenie wyroku do Internetu będzie obowiązkowe, a prowadzenie biuletynu papierowego fakultatywne." Nie wymaga to zbyt dużych nakładów finansowych i długiego czasu potrzebnego na wdrożenie tej inicjatywy. Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny w resorcie za sprawy informatyczne, zapowiada, że już w połowie 2012 roku orzeczenia znajdą się w sieci. Nam sie wydaje, ze można ten termin znacznie skrócić, ale nie wybrzydzajmy. Postaramy się, we współpracy z sądami, aby do tego czasu Nasza Wokanda wypełniała oczekiwania dużej części społeczności prawniczej. Tym bardziej, że termin połowy przyszłego roku dotyczy tylko sądów apelacyjnych i okręgowych, a dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości obowiązek publikowania orzeczeń dotyczyć będzie sądów rejonowych. Na razie tylko Sąd Najwyższy publikuje swoje orzecznictwo, ale, jak pisze Agata Łukaszewicz, pierwszy prezes tego sądu nie jest w pełni zadowolony. Mówi on dziennikarce: "Mamy jeszcze sporo do zrobienia. Chciałbym, żeby było ich (orzeczeń) więcej i by trafiały do Internetu dużo szybciej niż dziś. Może w przyszłym roku się uda".
    W zamierzeniach ministerialnych jest też jeden bardzo ważny i potrzebny punkt: ujednolicenie stron internetowych poszczególnych sądów. Na razie w tej kwestii obserwujemy "radosną twórczość". Tym razem, jak zapowiada minister Piotr Kluz, strony internetowe zostaną ujednolicone, "olinkowane zostaną np. miejsca, do których będą wrzucane poszczególne wyroki (znajdą się w tym samym miejscu na każdej ze stron WWW). Skorzystanie z bazy będzie więc bardzo proste". My ze swej strony życzliwie będziemy kibicować tej inicjatywie. Jawności nigdy za dużo!
Tagi: FOR, Fundacja Helsińska, informatyzacja wymiaru sprawiedliwości, jawność orzeczeń, strony internetowe sądów
Autor: ZL
Data: 20 luty 2011