· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Zmierzch izb wytrzeźwień


    Powoli znika z polskich miast instytucja Izby Wytrzeźwień. Tydzień temu władze Inowrocławia podjęły deyzję o zamknięciu tej instytucji w swoim mieście. Decyzja była podytkowana względami finasnowymi. Dług jednostki wynosił około 2 milionów złotych i wynikał z braku płatności po stronie osób zatrzymanych na okres wytrzeźwienia.
    Władze podkreśliły, że do każdego pobytu musiały dokładać około 250 złotych, a 250 złotych opłaty po stronie osoby "zakwaterowanego" obywatela rzadko były płacone. Ponadto, często "klienci" tej instytucji wracali po kilku dniach, a w okresie zimowym Izba stawała się noclegowanią dla bezdomnych.
    Zgodnie z prawem, nietrzeźwe osoby, wymagające pomocy, będą trzeźwieć w policyjnym areszcie lub w inowrocławskim szpitalu (jeśli ich stan będzie zagrażał życiu lub zdrowiu).
    Burmistrz Gniewkowa podpisał już umowę z toruńskim Ośrodkiem Edukacji i Profilaktyki Uzależnień, prowadzącym ośrodek wytrzeźwień. Stawki, jakie zapłaci jego gmina, są nawet korzystniejsze niż dotychczas w Inowrocławiu - 100 zamiast 250 zł za pobyt jednego "pacjenta".
    W regionie kujawsko-pomorskim do niedawna działało pięć izb wytrzeźwień podlegających samorządom największych miast, funkcjonujących na prawach powiatu (tzw. prezydenckich). Jako pierwsza w regionie na likwidację swojej izby zdecydowała się rok temu Bydgoszcz. Obecnie zostały już tylko 3 Izby.
    Trend wskazuje, że opisywana instytucja jest złym rozwiązaniem. Koszty jej utrzymania są niewspółmiernie wysokie do osiąganego efektu, a funkcję Izby mogą spełniać szpitale oraz specjalne ośrodki. Dzięki temu miasta będą się rozliczały z jednostkami spoza swojego budżetu i zniknie problem tak wysokiego zadłużenia. W bardziej ekstremalnych przypadkach funkcję przejmą areszty, które w większości dostosawane są do para-szpitalnych funkcji.
Tagi: areszt policyjny, izby wytrzeźwień, profilaktyka uzależnień, samorządy
Autor: K.CH.
Data: 02 marca 2011