· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Głos Amnesty International

Amnesty International wzywa do kierowania apeli do 25 lipca br. na adres Prezydenta Aleksandra Łukaszenki, Prezesa Sądu Najwyższego Białorusi oraz Ambasadora Republiki Białorusi w Polsce, Wiktara Gajsionaka.

Tło sprawy:

Stosowaniu kary śmierci na Białorusi towarzyszy wadliwy system sprawiedliwości, który nie spełnia standardów prawa międzynarodowego. Istnieją wiarygodne dowody na to, że na Białorusi w celu uzyskania "przyznania się do winy" używane są tortury i inne formy złego traktowania. Skazani więźniowie nie mają dostępu do skutecznych środków odwoławczych. Ponadto egzekucje wykonywane były jeszcze w trakcie rozpatrywania spraw przez Komitet Praw Człowieka. Groźba kary śmierci wykorzystywana jest również do tłumienia aktywności politycznej na Białorusi.

Oleg Ałkajew, dyrektor więzienia nr 1 w Mińsku w latach 1996-2001, opowiadał Amnesty International w 2009 r. o egzekucjach wykonywanych na Białorusi: "Więźniowi zasłania się oczy i wiąże ręce za plecami. Następnie jest przetrzymywany w osobnym pokoju. Zmusza się go do uklęknięcia i oddaje strzał w głowę, trwa to sekundę. Nie pamiętam przypadków, w których więźniowie próbowaliby się bronić. Ich wola została uprzednio złamana. Są na granicy szaleństwa. Wiedzą, że umrą, ale nie mają pojęcia, ile czasu im zostało. To może być pięć minut albo piętnaście."

Skazany ani jego bliscy nie są informowani o dacie egzekucji. Rodzina więźnia dowiaduje się o wykonaniu egzekucji dopiero po fakcie. Władze nie wydają ciała skazanego ani nie informują o miejscu pochówku.
Tagi: kara śmierci, skazany, więzień
Autor: Amnesty International
Data: 04 lipca 2013