· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Rewolucyjne zmiany proceduralne w prawie karnym


    Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego przygotowała gruntowną nowelizację kodeksu postępowania karnego. Głównym celem zmian, zdaniem członków, ma być zwiększenie szybkośći i efektywności procesu oraz zmniejszenie kosztów prowadzenia sprawy.
   Tylko w ubiegłym roku na 87 przegranych przez Polskę spraw w ETS ponad 70 dotyczyło naruszenia praw do wolności i uczciwego procesu oraz przewlekłości postępowań. Nowelizacja ma to zmienić. Większa liczba podejrzanych dostanie szansę na ugodę z prokuratorem i wystąpienie do sądu o wymierzenie im kary bez przeprowadzania rozprawy. Z takiego przywileju skorzysta, jeśli zechce, podejrzany o każdy występek.
 Więcej oskarżonych będzie też mogło zdecydować się przed sądem na dobrowolne poddanie się karze. Będzie mógł o to wystąpić każdy oskarżony, także ten, któremu zarzucono popełnienie zbrodni zabójstwa.
    Kolejną nowością będzie przeprowadzenie pełnego dowodu jedynie na wniosek jednej ze stron oraz odejście od obowiązku odczytania całego aktu oskarżenia, a ten liczył często po kilkaset stron.
    Prof. Piotr Hofmański, wiceprzewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, wskazuje, że prawo do przeprowadzenia całego procesu ma każdy oskarżony bez względu na to, za co odpowiada. Jeśli chce z niego skorzystać, nikt go nie zmusza do szybszego trybu.
    Ekspresowe wydawanie wyroków najbardziej popularne jest w USA i krajach anglosaskich. Tam obniża to znacznie koszty procesu. Nie trzeba przywoływać wielu świadków, sięgać po opinie biegłych, czy przeprowadzać dodatkowych czynności dowodowych. Po wejściu w życie zmian tak samo ma być w Polsce.
Tagi: dobrowolne poddanie się karze, kodeks postępowania karnego, Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego, ugoda sądowa
Autor: K.CH.
Data: 02 marca 2011