· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Stalking - nowy czyn zabroniony   W ostatni piątek (4.03) Sejm uchwalił zmiany do ustawy Kodeks Karny z 1997 roku. Posłowie zdecydowali o wprowadzeniu kar za tzw. Stalking oraz wprowadzili możliwość nałożenia przez Sąd kary w postaci zakazu zbliżania się do określonych osób - ten rodzaj kary został doprecyzowany przez Sejm. Dotąd obowiązywał zakaz przebywania w określonych miejscach i środowiskach.

                                              Stalking

    Nowy czyn zabroniony polega na uporczywym nękaniu np. za pomocą telefonów czy nawet e-maili. Ma również dotyczyć przypadków, w których ofiara jest nagminnie śledzona czy nawet "obsypywana" prezentami. Górna granica kary za taki czyn będzie sięgała nawet trzech lat pozbawienia wolności, ale może też wiąząć się z grzywną czy ograniczeniem wolności.
    Ściganie za stalknig - dręczycielstwo będzie rozpoczynane na wniosek pokrzywdzonego. Dodatkowym elementem nowej charakterystyki tego przestępstwa będzie jego typ kwalifikowany. Jeżeli osoba dręczona dokona lub spróbuje dokonać samobójstwa wówczas górna granica kary zwiększy się do 10 lat pozbawienia wolności.
    Zmiany mają ułatwić ochronę osób pokrzywdzonych. Dotąd "dręczycielstwo" było wykroczeniem.
    Wraz ze stalkingiem w życie wejdzie też zakaz zbliżania się do określonych osób i nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Mogą być one jeszcze bardziej uciążliwe przez połączenie z obowiązkiem zgłaszania się na policję w określonym terminie i czasie.
     Zmiany wejdą w terminie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia
Tagi: kwalifikowany typ przestępstwa, nakaz opuszczenia lokalu, nękanie, stalking, występek
Autor: K.CH.
Data: 02 marca 2011