· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Apel Amnesty International.

   
    Greenpeace - statek Arctic Sunrise. Fot. SAMUEL ARANDA/AFP/Getty ImagesZarzuty piractwa wobec aktywistów ze statku Arctic Sunrise Greenpeace’u są jawnie bezpodstawne, podkreśla Amnesty International po opublikowaniu we wtorek po południu przez rosyjskie władze stanowiska w tej sprawie.

- Tutaj nie ma wątpliwości – nieuzbrojeni aktywiści Greenpeace’u nie są piratami – powiedział John Dalhuisen, Dyrektor Programowy Amnesty International ds. Europy i Azji Centralne.

- Zarzuty piractwa są w tej sprawie bezapelacyjnie bezpodstawne – nie mają oparcia ani w prawie, ani w rzeczywistości – i dogłębnie szkodliwe jest stawianie tak ciężkich zarzutów tak beztrosko.

- Podczas procesu aktywiści Greenpeace’u muszą być zwolnieni za rozsądną kaucją i mieć pełen dostęp do adwokatów.

Około 30 aktywistów Greenpeace’u zostało zatrzymanych przez rosyjskie służby specjalne, które wieczorem w zeszły czwartek wkroczyły na pokład statku Arctic Sunrise. Według aktywistów funkcjonariusze służb bezpieczeństwa byli uzbrojeni w broń palną, którą strzelali w powietrze i wodę, oraz noże, którymi dziurawili pontony. Otoczyli załogę statku, grożąc jej bronią, i, według doniesień, zdemolowali pomieszczenie radiowe służące do komunikacji.
Aktywiści protestowali przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce blisko Prirazlomnaya, platformy wiertniczej na Morzu Peczorskim, blisko archipelagu Nowej Ziemi na północ od rosyjskiego wybrzeża.

- Należy zbadać wszystkie wiarygodne zarzuty nadmiernego użycia siły podczas ich zatrzymania – powiedział Dalhuisen.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, państwowa agencja odpowiedzialna za śledztwa w sprawie poważnych przestępstw, powiedziała w swoim oświadczeniu, że przeciwko aresztowanym aktywistom wszczęła śledztwo w sprawie piractwa.

Aktywiści odmówili składania zeznań z powodu licznych naruszeń procedury. Dziś przed sądem stanęli działacze Greenpeace’u pochodzący w sumie z 18 różnych krajów. Jak dotąd sąd w Murmańsku przedłużył siedmiu aktywistom, w tym obywatelowi Polski, areszt o dwa miesiące.


Więcej informacji:
Marcin Leszczyński Specjalista ds. Mediów/Media Officer Amnesty International Polska
ul. Piękna 66a/2 00-672 Warszawa tel. +48 (22) 827 60 00 kom. +48 691 357 935
marcin.leszczynski@amnesty.org.pl www.amnesty.org.pl
Tagi: areszt, Greenpeace, piractwo, śledztwo
Autor: Amnesty International
Data: 28 września 2013