· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Rosja: Płomień Zimowych Igrzysk Olimpijskich oświetla naruszenia praw człowieka.

    Wraz z przybyciem do Moskwy, przed Olimpiadą Zimową w Soczi, pochodni olimpijskiej - rozpoczynamy ogólnoświatową kampanię mającą na celu ukazanie coraz gorszej sytuacji praw człowieka w tym kraju.

- Płomień olimpijski potrafi rzucić światło na naruszenia praw człowieka, które władze chciałyby ukryć za odświętnymi dekoracjami. Ważne jest, by wszystkie osoby, mające na Olimpiadzie swój interes, były świadome ograniczeń nakładanych przez władze rosyjskie na społeczeństwo obywatelskie, oraz by wykorzystały swoje wpływy by się temu sprzeciwić - powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektor Programu ds. Europy i Azji Centralnej.

    Zwolennicy organizacji od Ottawy po Puerto Rico, Warszawę, Paryż, Brukselę i Moskwę zorganizują czuwania, flash moby i pikiety w miejscach publicznych oraz przed rosyjskimi ambasadami – w celu zwiększenia świadomości na temat zakresu naruszeń prawa do wolności wypowiedzi, zrzeszania się i pokojowych zgromadzeń w Rosji.

- Wielka olimpijska pompa i spektakularne ceremonie nie przysłonią faktu, że, pomimo gwarancji wyrażonych w rosyjskiej Konstytucji i międzynarodowych traktatach praw człowieka, których stroną jest Rosja, w tym kraju podstawowe prawa człowieka są deptane - stwierdziła Draginja Nadaždin.

Kampania Amnesty International skupi się na następujących kwestiach:

• Trzech więźniów sumienia, Władimira Akimenkowa, Artioma Sawiołowa oraz Michaiła Kosenki, zatrzymanych ponad rok temu wyłącznie za pokojowe korzystanie z praw do wolności słowa i zgromadzeń. W maju 2012 zostali zatrzymani na Placu Błotnym w Moskwie podczas fali masowych protestów, które nastąpiły po spornych wyborach parlamentarnych i prezydenckich w latach 2011 i 2012. W Moskwie trwa obecnie proces trzynastu osób w związku z ich udziałem w protestach na Placu Błotnym. Kilka kolejnych osób wciąż oczekuje na taki proces.

• Ustawy ograniczającej pokojowe protesty – nakładanie wysokich kar na organizatorów demonstracji za naruszanie surowych zasad i przepisów, często stosowanych w sposób uznaniowy. W 2013 roku ponad 600 osób zostało zatrzymanych podczas 81 wydarzeń w samej Moskwie i jej okolicach.

• Ustawa o „zagranicznych agentach” z 2012 roku spowodowała falę restrykcji wobec organizacji pozarządowych w całym kraju, w tym inspekcje w biurze Amnesty International w Moskwie. Sprawy sądowe złożone przez Prokuraturę przeciwko organizacjom pozarządowym doprowadziły do nałożenia wysokich kar finansowych na kilka organizacji i ich przywódców. Wiele innych organizacji pozarządowych z całej Rosji otrzymało oficjalne żądania do zarejestrowania się jako „zagraniczni agenci” pod groźbą nałożenia podobnych kar.

• Homofobicznej ustawy - wprowadzona w roku 2013 jest wykorzystywana do ograniczania praw do swobody wypowiedzi i zgromadzeń lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych (LGBTI) i zachęca do homofobicznej przemocy w całej Rosji. Wydarzenia organizowane przez środowiska LGBTI są przerywane przez kontrmanifestacje lub zakazywane przez władze. Ich uczestnicy są zatrzymywani za promowanie „nietradycyjnych stosunków wśród osób niepełnoletnich”. Każdy, kto łamie to prawo, w tym obcokrajowcy, muszą zapłacić grzywny w wysokości do 3.000 dolarów.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: homofobia, prawa człowieka, protest, zabójstwa
Autor: Amnesty International
Data: 05 października 2013