· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Kolejny więzień Guantanamo uzyskał status pokrzywdzonego w Polsce.


    Dzięki uznaniu statusu „osoby pokrzywdzonej” więźnia, który przeżył tortury, polskie władze są o krok bliżej od ujawnienia prawdy o prowadzonym przez Stany Zjednoczone programie uprowadzeń i tajnego przetrzymywania osób w Polsce – podkreśla Amnesty International. Więzień ten przetrzymywany jest obecnie w amerykańskiej bazie wojskowej w Zatoce Guantánamo.

Jemeńczyk Walid bin Attash został trzecią osobą o uznanym statusie ofiary w trwającym od pięciu lat śledztwie polskiej prokuratury w związku z naruszeniami praw człowieka, jakich na terytorium Polski mogło się dopuścić CIA.

- Oskarżenia Walida bin Attasha dotyczące tortur są niezwykle poważne i wymagają śledztwa. To dobrze, że polscy prokuratorzy zgadzają się z tym – powiedziała Julia Hall, ekspertka Amnesty International ds. walki z terroryzmem i praw człowieka.

- Wydarzenie to powinno zapewnić tak potrzebny impuls w przeciągającym się śledztwie, które trwa już ponad 5 lat.

Mariusz Paplaczyk, który reprezentuje Walida bin Attasha, przyłącza się do oceny Amnesty International: - To przełom. Informacja o przyznaniu statusu pokrzywdzonego w polskim śledztwie jest dla mojego klienta niezwykle ważna.

Zgodnie z polskim prawem pokrzywdzony może przeglądać akta lub złożyć zażalenie na odmowę udostępnienia akt. Ma również prawo złożyć zażalenie na umorzenia postępowania.

To kolejny kamień milowy w objętym tajemnicą państwową polskim śledztwie dotyczącym “czarnych dziur” CIA, które trwa od 2008 roku. Polscy prokuratorzy odmawiają ujawnienia lub podania do publicznej wiadomości niemal wszystkich informacji czy ustaleń związanych ze śledztwem.

Raport Amnesty International Uwolnić prawdę: Udział Polski w programie tajnych więzień CIA, bada podejmowane w Polsce próby rozliczenia. Bada również kwestię spoczywającego na państwie polskim obowiązku przeprowadzenia dochodzenia, oraz - tam, gdzie istnieją wystarczające dowody - oskarżenia i osądzenia podejrzanych o pogwałcenie prawa międzynarodowego, tortury oraz wymuszone zaginięcia, w tym również podejrzanych o współudział w tych przestępstwach.

- Jeśli Polska poważnie traktuje prawa człowieka i zasady rządów prawa, jej władze muszą zdobyć się na polityczną odwagę powiedzenia prawdy o tajnych więzieniach CIA i o tym, co się w nich działo. Dochodzenie w tej sprawie musi być bezstronne i prowadzone bez zwłoki, a każda osoba odpowiedzialna za tortury lub wymuszone zaginięcia musi stanąć przed sądem.

Amnesty International i inne organizacje praw człowieka są w tym tygodniu w Genewie na posiedzeniu ONZ, gdzie sytuacja praw człowieka w Polsce jest poddawana ocenie  Komitetu Przeciwko Torturom ONZ. Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA i jego postępy były najważniejszymi kwestiami dyskutowanymi podczas sesji. Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Navi Pillay, podnosiła je także podczas ostatniej wizyty w Polsce.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: prawaczłowieka, prawo międzynarodowe, tortury
Autor: AI
Data: 02 listopada 2013