· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

"E-sądy po polsku" nagrody rozdane

 

   Zostały ogłoszone wyniki trzeciej edycji raportu „E-sądy po polsku". Konkurs jest rankingiem stron internetowych sądów powszechnych i administracyjnych prowadzonym przez Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundację Helsińską, firmę K2 Internet oraz „Rzeczpospolitą".

    W ramach konkursu zbadane zostały portale wszystkich 45 sądów okręgowych i 11 apelacyjnych. Wśród ocenianych portali zdecydowanym zwycięzcą został Sąd Apelacyjny w Katowicach. Strona SA w Katowicach została najlepiej oceniona za: częste aktualizacje, szeroki dostęp do orzecznictwa oraz inne aspekty, takie jak poprawna baza teleadresowa czy wprowadzenie dodatkowych funkcji, takich jak elektroniczna skrzynka podawcza.

    – To nasza pasja i wizytówka, staramy się – nie krył zadowolenia Ryszard Kurnik, dyrektor tego sądu, po ogłoszeniu wyników konkursu.

    W kategorii sądów okręgowych zwycięskim portalem okazała się strona internetowa SO w Legnicy. Na drugim miejscu znalazły się: wrocławski Sąd Apelacyjny (prześcignął w ciągu roku dwa sądy) oraz rzeszowski Sąd Okręgowy (w zeszłym roku na szóstym miejscu, a dwa lata temu na 36). Trzecie miejsce zajęły Sąd Apelacyjny w Krakowie (najwyższy skok rok do roku - z miejsca ostatniego ) i Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp. (w 2010 r. na dziewiątym).

    Ostatnie miejsca zajęły Sąd Apelacyjny w Warszawie i Sąd Okręgowy w Częstochowie.

    Organizatorzy konkursu przeprowadzili, po raz pierwszy jego historii, analizę strony www Sądu Najwyższego. Niestety SN wypadł kiepsko, w porównaniu z większością sądów apelacyjncych.

    Wraz z rozdaniem nagród ogłoszony został raport o tej samej nazwie co konkurs. Raport, mimo krytyki, zawierał także pochwałę dla sądów za duży skok modernizacyjny, który miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Głównym postulatem autorów tego raportu jest wprowadzenie jednej uniwersalnej strony polskiego sądownictwa, która oprócz odesłań do konkretnych sądów miałaby zawierać: bazę orzeczeń oraz aktów prawnych, podstawowe dane teleadresowe oraz pełniłaby funkcję edukacyjną dla obywateli.
Tagi: elektroniczna skrzynka podawcza, e-sądy, strony internetowe sądów
Autor: K.CH.
Data: 28 marca 2011