· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

UE: Łatwiejsze zakupy przez Internet

 

    Dyrektywa Parlamentu ma, przede wszystkim, ujednolicić systemy prawne wewnątrz Unii Europejskiej. Dzięki temu przedsiębiorstwa z różnych krajów mogłyby pozyskać nowe rynki, a klienci oczekiwać, że zwiększona konkurencja zaowocuje poprawą cen oraz jakości towarów i usług świadczonych przez Internet.

   Rewolucyjną zmianą okaże się na pewno możliwość zwrotu towaru w terminie 14 dni bez podania przyczyny. Zapis wynika ze skarg na przedsiębiorców, którzy inny produkt wystawiają na stronie www, a inny na przysyłają nabywcy. Co więcej, kwotę przesyłki zwrotnej przekraczającej 40 Euro będzie musiał pokryć sprzedawca.

    Kolejną nowością jest obowiązek informowania o możliwości zwrotu towaru. Jeśli sprzedawca tego nie zrobi, to okres na odstąpienie od umowy wydłuży się aż do roku. Europosłowie ponadto zdecydowali, że e-sklepy będą zamieszczać na swej stronie specjalny formularz, który ułatwi rezygnację z zakupów.

    W ubiegłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, w którym przesądził, że po odstąpieniu od umowy przez klienta sprzedawca musi mu zwrócić nie tylko zapłatę za sam towar, ale również opłacone wcześniej koszty wysyłki (C-511/08). Teraz będzie to wprost wynikać z dyrektywy. Już w jej preambule postanowiono, że po odstąpieniu od umowy koszty przesyłki – od sprzedawcy do klienta – musi wziąć na siebie przedsiębiorca. Konsument płaci tylko za odesłanie produktu.

    Dyrektywa ma regulować także pobieranie danych z sieci. W takim przypadku będzie można odstąpić od umowy, tylko gdy nie rozpoczęto jeszcze ściągania. Chyba, że pobrana rzecz (np. film) okaże się wadliwa, np. konsument otrzymał inny film.

    Dyrektywę poparł wczoraj Parlament Europejski. Teraz trafi do Rady UE. Jest duża szansa, że nowe przepisy zaczną obowiązywać już w tym roku. Nowy akt łączy aż cztery dotychczas obowiązujące dyrektywy dotyczące praw konsumentów.

    Z szacunków eurodeputowanych wynika, że co trzeci Europejczyk dokonuje zakupów przez Internet. Eurodeputowanym zależy więc na zmianie przepisów, która wzmocni uprawnienia konsumentów w poszczególnych państwach i zapewni im zbliżone uprawnienia.
Tagi: e-sklep, e-zakupy, handel w sieci., Internet, uprawnienia konsumenta, zwrot towaru
Autor: K.CH.
Data: 28 marca 2011