· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

VAT w górę, a odliczenia w dół


    Zmiany w ustawie o podatku od usług i towarów (VAT) dotyczą wielu obszarów życia gospodarczego. Od książek, przez owoce i warzywa, aż po nieruchomości - niemalże każdy produkt czy usługa będzie się wiązała ze zwiększeniem kwoty podatku. Jedną z większych zmian wprowadzonych w nowelizacji jest zmienienie zasad odliczania podatku od zakupu samochodów przez przedsiębiorców.

                                    Na czym polegają zmiany?

     Wprowadzona nowelizacja ustawy o VAT uchyliła obowiązujące do 2010 r. przepisy art. 86 ust. 3-7a ustawy. Został dodany art. 86a, który zawiera normy dotyczące odliczania podatku VAT od czynności nabycia samochodów osobowych, oraz innych pojazdów. Przepis ten uwzględnia stan prawny, obowiązujący w tym zakresie przed przystąpieniem Polski do UE, jak również uregulowania zmniejszające ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego, które zostały wprowadzone od 1 maja 2004r. W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia 2011 r. pełne odliczenie VAT-u będzie możliwe tylko przy zakupie samochodu, którego ładowność przekracza pół tony, a ze świadectwa producenta lub importera auta wynika, że nie jest to samochód osobowy. Auta o takiej ładowności były objęte prawem do pełnego odliczenia VAT-u przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Ustawa zawiesza też na okres dwóch lat możliwość odliczenia VAT-u od paliwa kupowanego do napędu samochodów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.

                                     Jakie wyjątki przewiduje ustawa?

     Znowelizowana ustawa o VAT nie będzie dotyczyła wszytskich rodzajów pojazdów. Legislator pozostawił kilka kategorii, które nadal będą się cieszyły takimi samymi prawami jak w roku ubiegłym. Są to samochody ściśle związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, a czasem tworzące główne narzędzie przedsiębiorstwa.Strona: [1] 2 3 4 czytaj dalej »


Tagi: dzierżawa, leasing, najem, rynek motoryzacyjny, użytkowanie pojazdu
Autor: K.CH.
Data: 30 marca 2011