· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Skręt czy handel? Prokurator oceni.

 

    Po bardzo burzliwej dyskusji, podczas której posłanka Kempa oskarżyła ministra Kwiatkowskiego o wspieranie mafii, 258 posłów zagłosowało za zmianą ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (159 przeciw, 6 wstrzymało się). Główną zmianą jaką wprowadza nowela jest możliwość odstąpienia od karania za posiadanie małej ilości narkotyków.
    Decyzja o odstąpieniu od ścigania będzie należała do prokuratora. Oznacza to możliwość nie podejmowania czynności śledczych oraz proceduralnych. Zdaniem autorów projektu, Ministra Sprawiedliwości i urzędników jego resortu, zmiana pozwoli odseparować użytkowników narkotyku oraz handlarzy substancjami zabronionymi. Dzięki temu sądy i organy ścigania oszczędzą na kosztach, a w więzieniach nie znajdą się osoby, które posiadały substancje zabronione na własny użytek.

                                               Nieznaczna ilość – czyli ile?

    Podczas dyskusji nad projektem ustawy poseł Ryszard Kalisz zadał bardzo istotne pytanie o sprecyzowanie ogólnego pojęcia jakim operuje ustawa. Zdaniem posła nieznaczna ilość jest pojęciem pustym i powinna ona zostać określona przez projektodawców we współpracy ze środowiskiem lekarskim.
    Należy zauważyć jednocześnie jak duże pole do nadużyć dają takie zwroty niedookreślone. Ustawa oddaje w ręce prokuratora uprawnienia sędziowskie. Będzie mógł on zdecydować całym życiu człowieka. W obecnych czasach brak możliwości przedstawienia zaświadczenia o niekaralności pozbawia możliwości wykonywania wielu zawodów, a w praktyce większość przedsiębiorców nie zatrudnia ludzi z orzeczoną karą pozbawienia wolności, a nawet gdy taka kara jest w zawieszeniu. Dlatego  nasuwa się pytanie: czy prokuratorzy będą dobrze korzystali ze swoich uprawnień? Czy nie jest to zachęta do korupcji zapisana w ustawie? Należy zauważyć, że uznaniowość i dyskrecjonalizm nie są pożądanymi zjawiskami w procesie wykonywania prawa, szczególnie na szczeblu administracyjnym.


                                                  Są też dopalacze

    W zmienionych przepisach podniesiono też maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających miałoby grozić do 10 lat pozbawienia wolności, gdy obecnie górna granica wynosi 8. Przegłosowano również zakaz reklamowania środków spożywczych lub innych produktów (patrz: dopalacze) poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie podobne do substancji psychotropowych lub środków odurzających, a ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować skutki takie jak wspomniane substancje i środki. Ponadto jednostki administracji rządowej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej będą mogły konfiskować substancje psychotropowe lub środki odurzające w ilości niezbędnej do przeprowadzenia badań potwierdzających popełnienie przestępstwa. Chodzi o to, aby po zatrzymaniu tych produktów służby mogły przechowywać próbki, na podstawie których określą, czy mają do czynienia z przestępstwem.

 

 
Tagi: dopalacze, narkomania, narkotyki, niekaralność, środki odurzające, zawieszenie kary
Autor: K.CH.
Data: 01 kwietnia 2011