· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Catering może nie podlegać odliczeniu

 

                            Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja?

   Od nowego roku wraz ze zmianami do ustawy o VAT sytuacja uległa zmianie. Zmienione i usystematyzowane zostały stawki podatku. Jednak nowa sytuacja prawna nie daje konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest jego odliczenie od kwoty podatku VAT.
    Wątpliwości powstają na gruncie zmienionego art. 8 ust. 3 omawianej ustawy - do 2010 roku ten przepis odsyłał do klasyfikacji wyrobów i usług, która wskazywała, że działalność polegająca na dowożeniu gotowego jedzenia nie jest wyłączona od prawa do odliczenia kwoty podatku (poza wyjątkami takimi jak np. podawania napojów alkoholowych). W nowej, zmienionej ustawie art. 8 został zastąpiony przez art. 5a, który dopuszcza stosowanie starej techniki, jeżeli usługa opisana jest symbolem statystycznym. W nowej klasyfikacji PKWiU usługa cateringowa jest zgrupowana w tej samej kategorii, co usługa gastronomiczna, która jest objęta zakazem odliczania VAT, ale symbol, którym został opisany catering, jest odmienny.
    W związku ze zmianami w przepisach podatkowych podniesiona została również kwestia, w którym momencie catering staje się usługą, a do kiedy pozostaję dostawą towarów. Jeżeli czynność polega na prostym dowiezieniu wcześniej przetworzonych kanapek do klienta, to czy mamy już do czynienia z usługą cateringową?



Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: catering, dostawa towarów i usług, klasyfikacja wyrobów i usług, odliczenia podatkowe, usługa gastronomiczna
Autor: K.CH.
Data: 05 kwietnia 2011