Czy założenie spółki w Niemczech to trudne zadanie?

Czy założenie spółki w Niemczech to trudne zadanie?

W dobie wolności gospodarczej powołanie do życia firmy za granicą nie jest skomplikowane. Jednak w każdym kraju przepisy różnią się i mogą zaskakiwać. Założenie spółki w Niemczech wymaga znajomości miejscowych przepisów. Dlatego przed podjęciem działalności skorzystaj ze wsparcia kancelarii prawnej obsługującej klientów po polsku.

Od czego zacząć?

Zanim rozpocznie się tworzenie nowej firmy, należy sprawdzić, czy podejmowana działalność nie wymaga pozwolenia lub koncesji. Jeśli nie, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie na poziomie polskiej gminy. Kolejny krok to wpis do Rejestru Handlowego. Dokument składa się w sądzie rejestrowym. Można pominąć ten etap, gdy przedsiębiorstwo będzie mieć charakter JDG. Ważną kwestią jest podanie adresu siedziby firmy lub prowadzenia działalności na terenie zachodniego sąsiada Polski. W praktyce bardzo ułatwia to prowadzenie biznesu. Poza tym wynajęcie biura lub magazynu za Odrą kalkuluje się bardziej niż transport lub przesyłki z Polski.

Kilka istotnych decyzji. Jak je podjąć?

Podstawowe czynności związane z rejestracją przedsiębiorstwa są dość proste. Jednak znajomość niemieckich przepisów pozwoli uniknąć popełnienia na początku dość ważkich błędów. Na przykład prowadzenie działalności i jej rozliczanie nie oznacza automatycznego objęcia ubezpieczeniem emerytalnym. Jeśli osoba prowadząca JDG  (Gewerbe) chce w przyszłości otrzymywać niemiecką emeryturę, musi to zgłosić podczas zakładania firmy. Podobnie rzecz ma się z opodatkowaniem, które zależy od osiągniętych obrotów. Jeśli nie osiągną one założonego pułapu, przedsiębiorstwo nie płaci VAT, ale i nie może odliczać tego podatku w rozliczeniu z niemieckim fiskusem. Chcąc uniknąć podobnych sytuacji, warto założenie spółki w Niemczech skonsultować z kancelarią prawną udzielającą wsparcia osobom startującym z biznesem w tym kraju.

Działalność gospodarcza w Niemczech – czy warto?

Prowadzenie działalności gospodarczej nie zna granic. Dlatego z odpowiednim biznesplanem i kalkulacją warto podbijać rynki zagraniczne. Założenie spółki za Odrą to naturalny krok, ponieważ to najbardziej liczący się partner handlowy Polski. Jednak przed podjęciem decyzji trzeba dokładnie zgłębić temat przepisów dotyczących nie tylko rejestracji, ale także zasad rozliczania się i wszelkich formalności prawnych.