Założenie spółki w Niemczech — kilka nietrudnych kroków
Coraz więcej Polaków decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej za zachodnią granicą. Co zrobić, by unikać niespodzianek towarzyszących rejestracji spółki? Najlepiej sięgnąć do źródła fachowej wiedzy o przepisach skarbowych za Odrą. Poznaj ofertę wyspecjalizowanej, polskojęzycznej kancelarii prawnej, która pomoże Ci odnieść sukces na rynku niemieckim.
Proste formalności
Jeśli tylko działalność gospodarcza nie wymaga koncesjonowania, założenie spółki w Niemczech oznacza minimum formalności. Wystarczy prosty wniosek w urzędzie gminy właściwym dla siedziby planowanej firmy. Kolejny dokument powinien trafić do sądu rejestrowego, który umieszcza wpis w Rejestrze Handlowym. Można pominąć ten krok w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak przy zakładaniu spółki będzie to konieczne. Na start wystarczą proste dane zawarte we wniosku. Czy firma powinna mieć siedzibę za Odrą? Biuro czy magazyn na miejscu zdecydowanie ułatwiają pracę i obniżają koszty. W razie gdy założyciel przedsiębiorstwa nie planuje jej posiadania, można skorzystać z usług biura wirtualnego.
Co wpisać we wniosku? Pomoże wyspecjalizowana kancelaria
Proste formalności ułatwiają wystartowanie już z biznesem. Jednak już na początku należy dokonać wyborów, które będą mieć znaczenie w przyszłości. Dotyczy to np. odmiennych skali podatkowych dla różnych form działalności. Niemieckie Gewerbe, odpowiednik polskiej JDG, są obciążone takim samym podatkiem jak osoby fizyczne. Inaczej wygląda to w przypadku spółek kapitałowych. Należy się również wystrzegać pułapek fiskalnych, które skrupulatnie egzekwuje tamtejszy urząd skarbowy. Założenie spółki w Niemczech wymaga również wiedzy na temat obszarów usług reglamentowanych. Restrykcyjne przepisy często nie dopuszczają polskich uprawnień do konkurowania z niemieckimi. Należy w końcu mieć świadomość, że ubezpieczenie emerytalne nie jest obowiązkowe i trzeba zgłosić się do niego podczas rejestracji. W takiej sytuacji wsparcie polskojęzycznej kancelarii będzie bardzo pomocne.
Czy warto stworzyć spółkę w Niemczech?
Ostateczna decyzja o założeniu spółki w Niemczech powinna zostać podjęta po drobiazgowej analizie opłacalności. Specjaliści wspierający przedsiębiorców przy rejestracji mogą pomóc, zestawiając koszty inwestycji i podatków za granicą z przepisami obowiązującymi w Polsce. Dzięki temu można uniknąć komplikacji i błędów podczas otwierania własnego biznesu za granicą.